2. Bundesliga | VfB Stuttgart VfB bate în mod clar pe Union în duelul de promovare

Punct mare pentru VfB Stuttgart: În jocul de vârf din a 2-a Bundesliga, șvabii au câștigat în mod meritat 3-1 (2-0) împotriva urmăritorilor Union Berlin după o performanță puternică și pot continua să viseze la promovare.

stuttgart

Lovitura liberă a lui Alexandru Maxim (stânga) este pe punctul de a se zbate în rețeaua de la Berlin

VfB a început puternic în joc și a exercitat presiune de la început, dar un gol nu a vrut să cadă inițial. Prima șansă pentru gazdă a avut-o Alexandru Maxim, al cărui șut de la 18 metri a ratat cu ușurință poarta de la Berlin (minutul 6). Doar 30 de secunde mai târziu, extrema stângă VfB Takuma Asano a fost împiedicată din poziția centrală de fundașul Uniunii Michael Parensen chiar în ultima secundă. În minutul 17, Josip Brekalo a eșuat după o combinație grozavă de la Stuttgart împotriva puternicului portar al Uniunii Daniel Mesenhöfer, doar 90 de secunde mai târziu, tânărul croat a ratat.

Maxim sparge vraja

După aproape douăzeci de minute, clubul capitalei și-a găsit mai bine drumul în joc și a avut primele grade periculoase. Cea mai mare șansă a fost ratată de atacantul Sebastian Polter (minutul 26), care tocmai a trecut printr-o lovitură de cap de la cinci metri tocmai trecut de poarta de la Stuttgart. Doar trei minute mai târziu, conducerea lui VfB: jucătorul Maxim a transformat o lovitură liberă de la 22 de metri. Șutul românesc plasat în colțul portarului - Portarul Uniunii, Mesenhöfer, era încă acolo, dar nu mai putea conduce mingea în jurul stâlpului.

Terodde rafinează minunatele contraatacuri

Din nou, doar patru minute mai târziu, golgheterul VfB, Simon Terodde, a crescut la 2-0 (33). Atacantul a finalizat un minunat contraatac asupra lui Ebenezer Ofori și Brekalo - cel de-al 20-lea gol al sezonului. În minutul 39 a venit din nou rândul lui Asano - dar japonezii au iertat cu îngustitudine. Așa că a mers cu un binemeritat 2-0 pentru VfB în pauză.

Ambele echipe au ieșit neschimbate din pauză. VfB a avut din nou prima șansă prin Christian Gentner, dar căpitanul șvab abia a ratat (51). Ca și cum de nicăieri, conexiunea a căzut puțin mai târziu. Polter s-a impus în duelul aerian împotriva șefului apărării de la Stuttgart, Timo Baumgartl, și l-a lăsat pe portarul VfB, Mitch Langerak, cu capul fără șansă de apărare (57). Imediat după aceea, Brekalo a avut o șansă uriașă de a restabili vechea distanță, dar tânărul de 18 ani s-a mutat în picioare.

Ginczek lovește în glumă

Daniel Ginczek (68), care tocmai fusese înlocuit, a oferit apoi un alt avantaj în două goluri. Anterior, jokerul VfB luase mingea de la fundașul central al Berlinului, Toni Leistner, era apoi servit de Terodde și împinsese mingea pe lângă Mesenhöfer în poarta berlineză. Imediat după aceea, Ginczek, Gentner și Matthias Zimmermann ar fi putut crește din nou pentru liderii din Bundesliga 2.

În cele din urmă a rămas cu binemeritatul succes de la Stuttgart. Cu excepția câtorva perioade scurte de slăbiciune, VfB a dominat oaspetele, a fost mai puternic în dueluri și mai fiabil decât echipa de fier. Echipa antrenorului Hannes Wolf a arătat una dintre cele mai bune performanțe ale sezonului și poate merge optimist în ultimele patru jocuri.

Odată cu câștigul, VfB rămâne liderul clasamentului și acum are 60 de puncte în cont. Braunschweig și Hanovra (fiecare 57) urmează la egalitate pe locul doi și trei, Berlinul este al patrulea cu 54 de puncte. Stuttgart trebuie să joace la Nürnberg săptămâna viitoare, urmată de jocurile împotriva Aue, la Hanovra și împotriva Würzburg.