Bayern se jenează la Rostov, fix în Barcelona în optimile CL

Bayern a pierdut cu 3-2 în Rusia cu un B-Elf și a terminat pe locul doi în grupă. ManCity se califică în turul doi al Ligii Campionilor, Gladbach retrogradează în Europa League.

rostow

Rostov - FC Barcelona și Manchester City s-au calificat ca echipe numărul unsprezece și doisprezece înaintea programului pentru ultimii șaisprezece ai Ligii Campionilor. Așa cum era de așteptat, catalanii au sărbătorit o victorie cu 2-0 la Celtic Glasgow și astfel și-au asigurat victoria în grupa C, întrucât urmăritorul din Anglia nu a putut depăși 1-1 la Borussia Mönchengladbach.

Un alt câștigător al grupei a fost stabilit cu Atletico Madrid. Spaniolii nu au arătat niciun gol în piscina D împotriva liniei de jos PSV Eindhoven, au câștigat cu 2-0. Întrucât urmăritorii Bayern München s-au jenat surprinzător de 2: 3 la FK Rostow fără vedeta ÖFB, cruțată, David Alaba, o remiză ar fi fost suficientă pentru spanioli pentru primul loc. Ultimul duel de top dintre Atletico și München nu mai este relevant.

Situația este complet diferită în grupa A, unde Arsenal și Paris St. Germain sunt la egalitate după o victorie cu 2-2 în lovitura directă a rundei a cincea cu unsprezece puncte fiecare și neînvinsă. PSG sunt înaintea jocului deocamdată datorită unei comparații directe mai bune. În jocul paralel, Ludogorez Razgrad și FC Basel, unde Marc Janko a venit la tren din minutul 79, s-au despărțit fără goluri.

Messi cu un pachet dublu

Barca nu a avut probleme în Scoția, Celtic, care a scos 3-3 acasă de la ManCity, a fost departe de a scoate de data aceasta. Lionel Messi a fost din nou omul jocului. Superstarul, care a dispărut ultima dată din cauza problemelor de stomac, și-a marcat golurile Ligii Campionilor 91 și 92 cu o bretele și astfel s-a apropiat de adevăratul său rival Cristiano Ronaldo. Argentinianul a avut succes după un Neymar Lupfer (24) și a transformat cu încredere un penalty după un fault al lui Izaguirre asupra lui Luis Suarez (55). Acum deține 20 de goluri în acest sezon, inclusiv echipa națională.

ManCity a avut mult mai multe probleme în Gladbach și a rămas rapid în urmă. Ultimele șase jocuri din ligă fără victorie au fost prezentate de Raffael (23). Cu toate acestea, în cel mai rău moment posibil, au primit compensația. David Silva a finalizat o combinație frumoasă după o centrare a lui De Bruyne chiar înainte de pauză (45 + 1).

Nu s-au mai văzut lovituri, ci un cartonaș galben-roșu. După Lars Stindl al lui Gladbach (51), Fernandinho (63) a trebuit să facă duș devreme. Amândoi au avut voie să înveselească, Gladbach ajungând în Europa League pe locul trei.

Totul este încă deschis în grupa A.

Atletico Madrid este încă impecabil, stabilindu-și a cincea victorie împotriva PSV. Spaniolii și-au transformat superioritatea în golurile necesare în a doua repriză, când Kevin Gameiro (55) și Antoine Griezmann (66), care au făcut lucrările pregătitoare pentru primul gol, s-au întâlnit.

O finală a grupei împotriva Bayern nu va veni după alunecarea lor cu o echipă B întărită la Rostov. Golurile lui Douglas Costa (35) și Juan Bernat (52) au fost prea puține pentru a împiedica al treilea joc competițional fără o victorie la rând. În plus, fundașul central Jerome Boateng s-a retras după o performanță slabă, cu o leziune musculară la coapsă.

Arsenalul este din nou amenințat cu locul doi în faza grupelor. După 1: 1 în Franța și actualul 2: 2 în fața propriului public, au rămas cu o egalitate împotriva PSG. Acesta ar putea fi un dezavantaj în lupta împotriva înfrângerii în optimi de serie consecutiv. Golurile golgheterului PSG Edinson Cavani (18) și Olivier Giroud (45 + 1/penalty) au fost urmate de autogoluri după pauză. Mai întâi unul extrem de ghinionist al jucătorului PSG Marco Verratti (60), apoi o prelungire amară a capului de la Alex Iwobi (77). Arsenal a rămas fără victorie după cea mai recentă remiză împotriva Tottenham și Manchester United.

În grupa A totul este încă deschis, cu excepția ultimului Dynamo Kiev eliminat. Liderul SSC Napoli nu a putut să treacă de ucraineni 0-0 acasă. Urmăritorul Benfica Lisabona a acordat lui Besiktas Istanbul (fără Veli Kavlak) un avans de 3-0 într-o remiză de 3: 3. Turcii au un punct mai puțin în cărțile lor. (APA)