Stare abonat: În prezent nu există abonament activ

Ca abonat PLUS aveți acces la peste 250 de articole KStA-PLUS în fiecare săptămână

Aveți acces la peste 100 de articole PLUS pe săptămână și vă bucurați de vizualizarea noastră de articole premium

Gestionați abonamentul

Elicopter de salvare în acțiune: Incendiu cu mai mulți răniți în cazare Bergheim

Mare bucurie în legătură cu asul în mânecă

De MICHAEL RAHM

Boxerii din Bundesliga de la Bayer 04 Leverkusen câștigă lupta pentru locul trei împotriva Hertha BSC Berlin.

Leverkusen - Antrenorul de box Jörg Heidenreich nu s-ar fi așteptat la o victorie atât de mare. În cele din urmă, rezultatul a fost de 14: 9 pentru Leverkusen, ceea ce înseamnă că locul trei în Bundesliga este aproape garantat. Chiar înainte de prima luptă, șansele de victorie crescuseră. Berlinenii nu au putut umple divizia de greutate ușoară și astfel această categorie de greutate a mers la gazde fără luptă.

Primul punct culminant sportiv a fost apariția lui Husnü Kocabas în categoria ușoară. Cu multă veselie, dar într-o sală care era doar pe jumătate plină, Kocabas a început să înoate în al treilea tur și a pierdut șapte puncte dintr-o singură manșă. Cu audiența în spate, el a reușit încă să câștige la 23:21. În Welter, antrenorul Heidenreich a prezentat un nou venit. La prima sa apariție, Lukas Bera, în vârstă de 21 de ani, a oferit o performanță curajoasă și l-a învins pe campionul din Bavaria, Sergej Hakobiani. "L-am adus de la Dortmund și performanța sa puternică m-a surprins cu adevărat", a spus antrenorul, încântat de asul său în mânecă. Punctul culminant atmosferic a fost duelul cu greutatea mijlocie dintre Ayhan Kömürcü și Sandro Rubeka. Cu urale puternice ale campionului mondial de box Leverkusen Felix Sturm, Kömürcü a câștigat cu o diferență de puncte. "Sper că nu vom lăsa acest lider la Berlin să fie luat și să terminăm acest sezon pe locul trei", a fost vizibil satisfăcut Heidenreich la final.

Bayer 04 - Hertha BSC Berlin: Bantam: Dorn-Papp 21: 4, stilou: Klein-Kiselev 11:13, lumină: Kocabas-Braun 23:21, jumătate-welter: Nurislamov-Shabani 10:18, welter: Bera-Hakopyan 19:13, Kömürcü-Rubecka 16: 15, semi-dificil: Hofmeister fără luptă, dificil: Airich-Schulz RSC turul 2 pentru Airich.