Performanță bună de la luptătorii noștri la Cupa Jena Sparkasse

Concurenții noștri U12/U15/U18 s-au întors de la Cupa Internațională Sparkasse 2013 din Jena cu mai multe medalii, din păcate nu de aur.

bună

Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, băieții și fetele din grupele de vârstă U2 și U15 au fost numiți „Hajime”. În U12, Patricia Sprunk (-30 kg) și-a asigurat medalia de argint câștigând-o pe Lilly Grippa (Berlin) și Johanna von Ramin (Münchberg). Fabian Rauer (-38 kg), al doilea Gornauer din această grupă de vârstă, și-a început seria de competiții foarte promițător cu o victorie asupra lui Paul Räubig (Riesa), dar apoi l-a întâlnit pe John-Pierre Löwe (Minden), eventual câștigător la categoria de greutate, și pierdut. În turul de speranță, l-a învins pe Louis Quaiser (Wanzleben), dar apoi a tras paia scurtă împotriva lui Niklas Morgner (Ippon Rodewisch) și a ajuns pe locul 7 din 17 participanți.

La judoka din grupa de vârstă U15, Linus Thriemer (-34 kg) și Theodor Rößler (-50 kg) au stat pe saltea pentru noi. Pentru Linus a fost prima competiție importantă din toate timpurile și a trebuit să fie eliminat din competiție după ce a pierdut lupte împotriva Rada (Teplice) și Krippe (Jena).

Al doilea titular al acestei categorii de vârstă, Theodor Rößler, a pierdut meciul doar împotriva câștigătorului final, Jonas Deregowski (Stotternheim), la categoria sa de greutate. Cu toate acestea, din moment ce a fost prima luptă, judoka noastră a trebuit să meargă în runda de speranță, unde ar putea încă lupta pentru un maxim de bronz. Theodor a stăpânit această sarcină cu victorii asupra lui Lukas Olewinski (Riesa), Denis Asenke (Anhalt Zerbst), Tom Plexnies (Wanzleben), Elias Tehel (Rodewisch) și Florian Schwope de la gazdă, JC Jena.

Duminică, 13 ianuarie 2013, grupa de vârstă U18 s-a apucat de treabă. Pentru Jakob Lindner (-55 kg), din păcate nu a fost suficient pentru o medalie de data aceasta. În cele din urmă, el a fost doar pe locul 9, în ciuda nivelului ridicat de angajament.

Michael Haas (-90 kg) a câștigat o medalie de bronz în clasa sa de greutate pentru masa de medalii a judoka noastre. A trebuit să recunoască înfrângerea lui Constantin Strube (Halle) și Dominik Schönefeld (Sonneberg).

Una peste alta, concurenții noștri s-au descurcat bine în acest turneu de top la care au participat 87 de cluburi din 3 țări.