Stuttgart face progrese dificile

VfB Stuttgart s-a mutat în a doua rundă de calificare a Cupei Uefa după mari dificultăți de start. În „detenție”, clubul Bundesliga cu aspect obosit l-a învins pe FK Saturn Ramenskoje cu 3-0 (1-0, 0-0) după prelungiri în manșa secundă a Cupei UI și astfel și-a păstrat șansa de a juca pe scena fotbalului european în noul sezon. a avea voie.

dificile

Jan Simak cu o lovitură liberă transformată direct (minutul 83) și Ciprian Marica cu o lovitură dublă (108 și 109) în prelungiri au împiedicat o eliminare jenantă după înfrângerea cu 0-1 din prima manșă.

„Sunt foarte fericit pentru echipa că am putut să-i ajut. Și sunt foarte fericit cu ambele obiective. Ne dorim foarte mult să jucăm în Cupa Europei ”, a spus câștigătoarea meciului Marica. Cel de-al doilea marcator a fost, de asemenea, mulțumit. „Nu a fost ușor. Eram puțin nervoși. Dar am crezut în noi înșine ”, a remarcat Simak. „A fost o treabă grea. Ne-a luat mult timp să spargem bastionul ”, a spus VfB-
Directorul sportiv Horst Heldt.

Veh se descurcă fără jucătorii naționali germani

Șvabii care tocmai se întorseseră din cantonament nu au reușit niciodată să convingă în umezeala apăsătoare în fața a 12.600 de spectatori de pe stadionul Daimler, în ciuda victoriei clare din final. Antrenorul Armin Veh mai are multe de făcut înainte de începerea turului ligii.

După cum a fost anunțat, Veh s-a lipsit de cei trei vicecampioni europeni Mario Gomez, Thomas Hitzlsperger și portarul Jens Lehmann, precum și de jucătorul național olandez și nou-venit Khalid Boulahrouz, care abia recent s-a alăturat echipei. În plus, în mod surprinzător, el a oferit doar un sfat adevărat în Marica, deoarece Cacău nu era potrivit din cauza problemelor sale cu adductorii.

Ramenskoye se apără inteligent

Trecerea la un sistem 4-1-4-1 a avut un efect negativ asupra forței ofensive suabe. În prima rundă au jucat împotriva rușilor, preocupați în primul rând de apărare, dar nu au putut dezvolta nicio șansă convingătoare. Marica (al 15-lea) a trecut peste poartă de la viraj, iar mingea periculoasă a lui Pavel Pardo de la 30 de metri a condus portarul lui Saturn, Antonin Kinsky, cu vârful degetelor peste bară (44). Când Roman Vorobjow le-a oferit oaspeților singura ocazie, portarul VfB Alexander Stolz a fost numit din nou (42).

După schimbare, Veh a întărit atacul și la adus pe tânărul atacant Manuel Fischer (52). Acțiunile VfB nu au fost mult mai convingătoare. Stuttgartul nu a găsit niciun remediu adecvat împotriva bastionului stabil al mesei rusești al doisprezecelea. Ramenskoye s-a apărat cu pricepere, dar a beneficiat și de concentrația în scădere a stăpânilor locului din ce în ce mai obosiți, care uneori produceau pase negative catastrofale.

Sami Khedira a ratat marea șansă de a face 1-0 (74) când a venit cu un pas prea târziu după o centrare a lui Ludovic Magnin. Începutul Simak a salvat VfB în prelungiri cu primul său gol competitiv, o lovitură liberă transformată direct. Marica, care rămăsese palid până atunci, a făcut totul clar în decurs de două minute: Mai întâi românul a condus 2-0, apoi a „făcut praf” într-o manieră de centru-atac pentru a face 3-0.