Doar shooterul câștigă Liga Unite; Bertan "dublu dublu"

CSKA a învins echipa „Astana” cu rezultatul 93:60 (30:15, 20:14, 22:23, 21: 8).

shooterul

Săgetătorul a petrecut 18 minute și 31 de secunde pe teren, trăgând unul dintre cele trei lovituri în două puncte și două dintre cele cinci lovituri lungi din coș. De asemenea, a câștigat o minge de recuperare, a făcut trei pase decisive, a prins mingea de două ori, a adunat două puncte personale și a provocat trei puncte împotriva unui adversar și a obținut nouă puncte de eficiență.

Între timp, Meiers a jucat 14 minute și 57 de secunde și a făcut trei dintre cele șase lovituri în două puncte și ambele aruncări libere. De asemenea, a câștigat trei recuperări, a greșit o dată, a părăsit terenul cu cinci note personale, a provocat două încălcări ale regulilor și a obținut șapte puncte de eficiență.

Câștigătorii au fost „dublu-dublu” - 21 de puncte și zece recuperări - pentru Mike James și echipa gazdă cu 17 puncte pentru Michael Thompson.

Khimki din regiunea Moscovei a pierdut împotriva lui Nijni Novgorod cu 85:96 (16:21, 23:30, 21:13, 25:32).

Bertāns a petrecut 31 de minute și 35 de secunde pe teren, trimitând în coș trei dintre cele opt lovituri în două puncte, două dintre cele trei șuturi lungi și șase dintre cele opt „penalty-uri”. A făcut un dublu-dublu cu 11 pase decisive și, de asemenea, a lovit patru recuperări.

Bertan a mai făcut două greșeli, o dată a prins mingea, a încălcat de două ori regulile, a provocat nouă observații și a obținut 24 de puncte de eficiență, care a fost cel mai bun scor al echipei.

Între timp, Timma a jucat 35 de minute și 25 de secunde și a obținut opt ​​puncte. El a marcat trei dintre cele cinci lovituri în două puncte și ambele aruncări libere, dar nu a lovit niciunul dintre cele cinci „trei”.

De asemenea, a câștigat cinci recuperări, a asistat în cinci atacuri reușite, a făcut trei greșeli, a prins mingea de două ori, a făcut două remarci, a provocat o infracțiune și a obținut opt ​​puncte de eficiență.

Gregs Monroe a fost golgheterul cu 21 de puncte și opt recuperări, iar Bertan a fost al doilea cel mai de succes om din echipa Khimki.

Antons Astapkovičs a obținut 34 de puncte pentru adversarii săi, pentru care a câștigat și șapte mingi sub coșuri, dar recordul ligii a fost atins de Casey Shepard, care a terminat cu 30 de puncte. El a marcat 26 dintre ei în trimestrul trecut.

Într-un alt joc, liderul campionatului polonez, Zelona Guras „Stelmet Enea”, reprezentat de Bērziņš, a dat „Zenit” de la Sankt Petersburg cu 74:83 (21:19, 16:17, 13:20, 24:27) loc.

În meciurile din deplasare, Bērziņš a jucat 16 minute și 13 secunde și a obținut patru puncte. A marcat unul dintre cele trei „trei” și unul dintre cele două aruncări libere, dar nu a lovit niciun punct.

De asemenea, a marcat patru recuperări, a asistat în două atacuri reușite, a făcut o greșeală, a făcut trei remarci, a provocat o încălcare a regulilor și a obținut patru puncte de eficiență.

La fel ca în sezonul precedent, la acest turneu regulat vor participa 13 echipe - nouă din Rusia și câte una din Estonia, Belarus, Kazahstan și Polonia. Pentru a doua oară la rând, echipa „VEF Riga” nu participă la turneu.

Sezonul ligii 2019/2020 s-a încheiat prematur din cauza unei pandemii de coronavirus fără a afla campionul. La sfârșitul campionatului, primul loc era ocupat de „Khimki” din regiunea Moscovei, locul al doilea de Moscova CSKA.