Niciun gol în Krasnodar

Bayer Leverkusen poate planifica cu optimile de finală din Europa League după revenirea antrenorului Peter Bosz în Cupa Europei. Câștigarea cu 0-0 împotriva vicecampioanelor ruse FK Krasnodar este o situație înaintea etapei a doua într-o săptămână care vorbește pentru Bayer.

Europa League

Afișați conținutul complet în postarea originală

În fața a 34.827 de spectatori de pe stadionul Krasnodar, clubul din Bundesliga a avut șanse mari să câștige joi seară, dar datorită unei creșteri după pauză, au fost mulțumiți și de remiza fără gol.

La patru grade Celsius în orașul din sudul Rusiei, oaspeții au început cu aceeași linie de start ca în victoria cu 5-1 de la Mainz, vinerea trecută. Iar cei 116 fani Bayer care au călătorit cu ei au văzut un joc rapid cu jucători de la Leverkusen care inițial erau ceva mai activi. Alergătorul de anduranță Karim Bellarabi a avut prima ocazie bună în joc după o pasă a lui Leon Bailey (al 7-lea) - dar șutul său a fost blocat.

A șasea din Bundesliga a jucat acum fericit, dar a fost adesea prea neglijent cu pase în mijlocul terenului. Krasnodar a stabilit aproape în fiecare minut acele contraatacuri de tip atac. Portarul lui Leverkusen, Lukas Hradecky, nu a reușit să surprindă un șut la distanță de la Wanderson (21) - fără consecințe. Când Iwan Ignatjew a avut o șansă maximă, finlandezul a trebuit să riște capul și gâtul în poarta Bayer (24). Cea mai mare șansă înainte de pauză a fost ratată de suedezul Kristoffer Olsson, care a eșuat în scurt timp după o intervenție a lui Wanderson (39.).

Când Bailey a ieșit periculos de la 20 de metri, turul a părut că se datorează - dar Stanislaw Krizjuk a condus mingea în jurul stâlpului cu o nevoie extremă (56.) Cu puțin timp înainte, Kevin Volland a avut o șansă bună.

Echipa antrenorului Bosz, care avansase în finala Ligii Europa cu Ajax Amsterdam în 2017, avea acum mai mult din joc decât echipa multiculturală de la Krasnodar cu jucători din șapte națiuni. Echipa antrenorului Murad Musayev a observat după pauză că nu mai jucase un joc competitiv de 63 de zile. Ultimul a fost pe 13 decembrie, când rușii au pierdut cu 3-0 la Sevilla în faza grupelor Europa League.

Chiar și fără căpitanul Lars Bender, care lipsea din cauza unei rupturi de fibre în coapsă, Werkself a arătat o performanță curajoasă în deplasare. Ocupatul Bellarabi a ratat o altă șansă pentru o posibilă victorie în deplasare (66). Bosz a adus un alt atacant în Lucas Alario în minutul 79 - dar golul răscumpărător nu a mai reușit în ofensiva finală furtunoasă cu un gol al lui Alario refuzat pentru handbal.