Finala WTA: Angelique Kerber a ratat semifinalele după ce a pierdut în fața lui Stephens

Angelique Kerber a ratat semifinalele la finala WTA din Singapore și a fost eliminată în faza grupelor. Tânărul de 30 de ani a pierdut cu 3: 6 și 3: 6 în fața americanului Sloane Stephens.

de Maximilian Kisanyik
ultima modificare: 26 octombrie 2018, 15:24

ratează

Presiunea dinaintea duelului decisiv împotriva lui Sloane Stephens a fost grozavă pentru Angelique Kerber. Datorită predării lui Naomi Osaka în fața lui Kiki Bertens, un loc în semifinalele finale WTA a fost deja ocupat. O singură victorie l-ar putea aduce pe germană în runda ultimelor patru.

Nu a existat nicio presiune cu lista de clasare numărul unu, iar Kerber a jucat tenis minunat și agresiv. Chiar la începutul jocului, jucătoarea Kiel a făcut câteva breakball-uri, dar Stephens a rămas rece și a rezistat puternicului tenis al adversarului.

Stephens și-a găsit jocul mai bine, l-a împins pe Kerber din ce în ce mai mult în spatele liniei de bază, a început pauza când scorul era 2: 2 și a preluat conducerea cu 3: 2. Tânăra de 24 de ani din SUA a continuat să-și crească nivelul și a profitat fără milă de faza slabă a lui Kerber.

O altă pauză pentru Stephens să conducă cu 5-2 l-a lăsat pe Kerber disperat și Stephens a lovit un câștigător după altul. Chiar și după o pauză de la Kerber, Stephens și-a transformat al patrulea punct de set la 6: 3 după 46 de minute.

Kerber trebuie să facă bagajele

„Ce ar trebui să fac acolo?”, A răsunat prin arena din Singapore și Kerber s-a uitat întrebător în cutia ei. În primul joc de serviciu din setul doi, Kerber s-a confruntat cu două breakballs, dar s-a salvat cu o luptă grozavă.

Lupta ar trebui să fie factorul decisiv în jocul lui Angie. Tânărul de 30 de ani nu a pierdut niciodată o minge și a luptat pentru fiecare punct. Când scorul era 1: 2, Stephens a lucrat șapte mingi de pauză, a străpuns rezistența lui Kerber și a luat o conducere de 3: 1.

Americanul a reușit să preia conducerea imediat și Kerber a răspuns cu o pauză imediată pentru a face 2: 3. Cu scorul de 4: 3, spiritul de luptă al lui Kerber a fost în cele din urmă rupt, Stephens a luat pauza și a preluat conducerea 5: 3.

După 1:42 ore de joc, Stephens a fost câștigătorul și gruparea pentru Kerber a fost sigilată. În calitate de câștigătoare a grupei roșii, Stephens o va întâlni pe Karolina Pliskova în semifinale, care a câștigat biletul pentru semifinale ca a doua în grupă.