Campionatul German Individual Ju-Jutsu 2014

LUPTA JU-JUTSU

Natascha Pfitzer devine campioană germană, iar Sophia Schmelzer devine subcampionă germană în 2014.

judo

Natascha Pfitzer campioană germană 2014, antrenor Bernd Keßler, Sophia Schmelzer subcampion german 2014

Sportivii Ju-Jutsu și Jiu-Jitsu din Asociația Germană Ju-Jutsu din toată Germania s-au întâlnit pe 7 și 8 mai la Aschersleben pentru a concura și a găsi cei mai buni din diferitele categorii și clase de greutate.

Campionatul Germaniei din 2014 a început la Ballhaus Aschersleben în jurul orei 8:30, cu deschiderea oficială și aliniția ulterioară a celor 16 echipe naționale. În jurul orei 9:30 am, au început primele meciuri de bărbați și femei în luptă, precum și competițiile de duo din U21. Luptele din categoria U18 au avut loc duminică.

173 de luptători au concurat din 87 de cluburi. Au fost în total 243 de lupte în care au trebuit să concureze cei mai buni luptători germani Ju-Jutsu. JCE a fost a patra cea mai bună echipă de club la acest campionat german.

Natascha Pfitzer, luptătorul nostru plus din grupa de vârstă U18, a trebuit să lupte cu 3 lupte. A învins primul său adversar Vivien Franz de la PSV Wanzleben cu 8 până la 6 puncte; Jacqueline Schulz de la KS Lüneburg a fost învinsă cu 16 la 14 puncte. Ultimul ei adversar Ronja Jung, subcampion german în 2013, de la PSV Braunschweig, de asemenea, nu a avut nicio șansă și a pierdut clar cu 14 la 0 (Full Ippon). Natascha Pfitzer a devenit astfel campioană germană în 2014

Înainte, Sophia Schmelzer, U18 până la 48 kg, a câștigat titlul de vicecampion german învingând o cunoscută adversară Hannah Lux de la JC Limburg cu 14 la 0. În cea de-a doua luptă, ea a condus în mod clar până cu puțin timp înainte de sfârșitul luptei, când adversara ei Katharina Kinitz de la Kodokan Norderstedt, campioană europeană U18, a interceptat o lovitură de la Sophia și a aruncat-o la ippon complet cu o seceră interioară mare. Lupta tocmai s-a pierdut. Într-o ultimă luptă incitantă, Sophia a ieșit de pe covor cu 29 - 20 de puncte împotriva lui Isabelle Prüfer de la 1.JJV Bernau și cu această victorie a câștigat titlul de vicecampion german în 2014.

Alison Bauer, U21 plus 70 kg, nu avea adversari în grupa ei de vârstă și, prin urmare, a trebuit să concureze cu femeile seniori din aceeași categorie de greutate. Acolo avea 4 adversari. A pierdut prima luptă împotriva lui Carina Rinderhagen de la Crocodiles Osnabrück cu 11 - 10 puncte. A doua luptă a fost pierdută împotriva lui Bettina Sauer de la 1.JJV Schönebeck cu 9 până la 6 puncte. În cea de-a treia luptă, Alison și-a rănit spatele și a pierdut cu 15 până la 2 puncte împotriva Verenei Rücker de la PSV Oldenburg. În ultima sa luptă împotriva Rebecca Wünsche de la PSV Braunschweig, a luptat foarte bine. După un Ippon în partea 1 și o aruncare reușită cu tehnica de susținere ulterioară, Alison Bauer a câștigat meritat 14: 0 (Ippon complet). Ea avea astfel 4 ani.

Luptătorii noștri Georg Keßler, Jan și Björn Gronewold, Arthur Hermann, Eugen Khitro și Fabienne Wacht au fost nevoiți să folosească sistemul knockout, adică luptați în bazinul dublu. Oricine pierde trebuie să meargă la runda de consolare și poate lupta pentru locul al treilea chiar până la finala mică.

În prima ei luptă a zilei, Fabienne Wacht, U18 până la 52 kg, a trebuit să joace în calitate de campioană vest-germană 2014 împotriva campioanei sud-germane 2014 Alicia Pommert de la TSV Weikersheim. A pierdut această luptă cu Full Ippon și, prin urmare, a trebuit să meargă în runda de consolare. Ai condus împotriva sportivei echipei naționale Lena Rogge von Leinefelder JJV până la 10 secunde înainte de final. Prin evaluarea unei tehnici de deținere în partea 3, Lena Rogge a reușit să egaleze 18 la 18 și să câștige această luptă din cauza subevaluării mai bune. Deci Fabienne a obținut doar un loc 7. Jenny Grudnio, campioana mondială U18 de până la 52 kg, a câștigat lupta finală cu Alicia Pommert cu Full Ippon.

Eugen Khitro U18 până la 66 kg, de asemenea campion vest-german 2014, nu a avut noroc de data aceasta când avea 12 ani.

Georg Keßler, seniori de până la 69 kg, a trebuit să se lupte cu câștigătorul de la German Open, Johannes Aumüller, de la LKS Gerolzhofen, în prima sa luptă; nici el nu a intrat în luptă și a pierdut cu un Full Ippon. Aumüller a luptat până în finală, pe care a pierdut-o împotriva lui Lorenz Fuchs de la SC Buschido Frankfurt. Georg Keßler și-a câștigat lupta împotriva lui Adrian Kovacevic de la KSC Hanau cu 14 la 0 pe drumul spre finala mică pentru locul trei. Georg a câștigat, de asemenea, lupta împotriva lui Christian Bold (câștigător al JJ Champions League 2013 cu Dürrbach Devils) de la TSV Nördlingen cu 18 până la 6 puncte. În mica finală l-a întâlnit pe campionul german din 2013 Christoph Garbrands de la PSV Oldenburg. În această luptă, Georg a luptat foarte greu, pierzând în cele din urmă doar 12 până la 8 puncte. Locul 5 pentru Georg Keßler.

Jan Gronewold, U21 până la 62 kg, a început bine și a câștigat cu 12 până la 5 puncte împotriva lui Nico Klinkenborg de la Holter SV. De asemenea, în cea de-a doua luptă a mers excelent cu 14 la 0, așa că cu Full Ippon Jan a câștigat împotriva lui Alexander Gackstatter de la Kodokan Ditzingen. În lupta pentru un loc în finală, Jan a trebuit să lupte împotriva campionului european din 2013, Sergej Balbuzki, de la TUS Finkenwerder. Jan nu s-a putut impune și a pierdut cu 14 la 0. Acum a trebuit să lupte pentru locul 3 în finala mică, unde îl aștepta noul campion european din 2014, Jakob Bachmann. Ambii au luptat la un nivel înalt, Jan a pierdut doar 12 - 5 puncte după timpul de luptă de trei minute. A ajuns pe un loc bun pe 5. În finală, Rosario Gandolfo de la TuS Dotzheim a câștigat împotriva lui Balbuzki.