Stare abonat: În prezent nu există abonament activ

Ca abonat PLUS aveți acces la peste 250 de articole KStA-PLUS în fiecare săptămână

Aveți acces la peste 100 de articole PLUS pe săptămână și vă bucurați de vizualizarea noastră de articole premium

Gestionați abonamentul

Corona din Köln: Incidența crește din nou vineri - Un alt deces

dpa știri de ansamblu sport

Campion olimpic al echipei germane de săritori cu schiurile pentru a treia oară

Krasnaja Poljana (dpa) - Saltorii germani de schi sunt campioni olimpici în competiția pe echipe pentru a treia oară după 1994 și 2002 și au oferit al optulea aur german la Jocurile de iarnă de la Soci. Andreas Wank, Marinus Kraus, Andreas Wellinger și Severin Freund s-au impus luni la Krasnaja Poljana cu 1041,1 puncte și 2,7 puncte înaintea cvartetului din Austria. Bronzul s-a dus la japonezi cu 1024,9 puncte.

Sachsenbacher-Stehle tocmai a ratat bronzul - Domratschewa câștigă

Krasnaja Poljana (dpa) - Evi Sachsenbacher-Stehle tocmai a ratat medalia unică pentru biatletii germani la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci. Fostul schior de fond a avut doar o secundă scurtă de bronz în cursa de start în masă de luni. În sprintul final, tânărul de 32 de ani a trebuit să recunoască înfrângerea în fața norvegianului Tiril Eckhoff. Bielorusa Darja Domratschewa a câștigat al treilea aur la Jocurile de Iarnă, cehă Gabriela Soukalova a luat argint. Andrea Henkel, în vârstă de 36 de ani, a intrat pe locul 18 în ultima sa cursă olimpică individuală.

Faliment istoric pentru piloții germani cu doi bărbați - Friedrich 8.

Krasnaja Poljana (dpa) - Piloții germani de bobsleigh au avut un faliment istoric la Jocurile Olimpice de iarnă de la Sochi. Campionul mondial Francesco Friedrich s-a clasat pe locul al optulea abia luni cu Jannis Bäcker. Echipa germană a fost atât de rea în 1956. Rusul Alexander Subkow a câștigat prima sa medalie olimpică de aur. Elvețianul Beat Hefti s-a clasat pe locul doi în fața americanului Steven Holcomb. Thomas Florschütz și Kevin Kuske au terminat doar unsprezecelea, campionul mondial la bob la patru oameni Maximilian Arndt și Alexander Rödiger au ajuns pe locul 15. Discuția despre materiale s-a intensificat în echipa germană.

Primul aur de dans pe gheață pentru SUA - Oberstdorfer doar al unsprezecelea

Sochi (AP) - Meryl Davis și Charlie White au câștigat aurul pentru dansul pe gheață pentru SUA pentru prima dată în istoria olimpică. Campionii mondiali și-au apărat avantajul de la programul scurt de luni și au depărtat-o ​​pe Tessa Virtue de Scott Moir. Canadienii au fost campioni olimpici în 2010. Rușii Jelena Ilinych și Nikita Kazalapov au ajuns pe locul trei în „aisbergul” de la Soci. Nelli Zhiganshina și Alex Gazsi de la Oberstdorf au terminat pe locul 11. Berlinenii Tanja Kolbe și Stefano Caruso și-au încheiat debutul olimpic pe locul 19.

Belarusul Kuschnir câștigă aurul olimpic la sărituri

Krasnaja Polyana (dpa) - După coechipierul său Alla Zuper, freestylerul de schi Anton Kuschnir a câștigat al doilea salt de aur pentru Belarus la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Soci. Tânărul de 29 de ani s-a impus luni, cu 134,50 puncte puternice în fața australianului David Morris și Zongyang Jia din China. În finală, Kuschnir a arătat primilor patru o săritură cu dificultate maximă și un total de cinci șuruburi. Deja în 2010, la Vancouver, o bielorusă triumfase în Alexej Grischin. A fost eliminat în calificări la Extreme Park din Sochi.

Femei de hochei pe gheață din Canada și SUA în finala olimpică

Sochi (AP) - Marii rivali Canada și SUA joacă, de asemenea, pentru aurul olimpic la hochei pe gheață feminin la Sochi. Canadienii au câștigat 3-1 în semifinale, luni, din afara Elveției și vor ataca joi după a patra victorie olimpică consecutivă. Campionii mondiali SUA nu au lăsat Suedia nicio șansă în prima semifinală la 6-1. Americanii au reușit ultima dată să obțină victoria olimpică în 1998 la Nagano. Germanele joacă împotriva Japoniei pentru locul al șaptelea marți și vor să evite să intre în playoff-ul retrogradării toamna cu succes.

Tim Tscharnke și Hannes Dotzler conduc sprintul echipei olimpice

Krasnaja Poljana (dpa) - Tim Tscharnke de la Biberau și Hannes Dotzler de la Sonthofen vor disputa miercuri sprintul echipei olimpice pentru schiorii de fond în tehnica clasică. Echipa de antrenori din jurul antrenorului principal Frank Ullrich a decis acest lucru luni. Tscharnke câștigase argint la această disciplină acum patru ani alături de Axel Teichmann, deși într-un stil liber. Era deja clar duminică că Stefanie Böhler și Denise Herrmann vor reprezenta culorile germane pentru femei.

Skicrosser Komissarowa a operat din nou la München

Sochi (dpa) - Cross-ski-ul rus Maria Komissarowa, care a fost grav rănit în spate, a trebuit să fie supus unei alte operații la Munchen. Chirurgii de la clinica din München din dreapta Isarului au început o operație pe coloana vertebrală a rusului Maria Komissarowa. Tatăl tânărului în vârstă de 23 de ani, Leonid Komissarow, a anunțat acest lucru agenției de la Moscova Ria Novosti luni. Komissarova și-a rupt cea de-a douăsprezecea vertebră toracică într-o cădere de antrenament la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci și a avut o operație în Krasnaya Polyana timp de șase ore și jumătate.

Kaiserslautern cu recul: înfrângere 0-1 în Aue

Aue (AP) - 1. FC Kaiserslautern a făcut un obstacol în lupta pentru promovare. La cinci zile după ce a învins-o pe Leverkusen în sferturile de finală ale Cupei DFB, Lauterer a pierdut 0-1 luni seară la FC Erzgebirge Aue, care a fost amenințată cu retrogradarea. Palatinatul a ratat saltul pe locul doi în clasamentul din Bundesliga 2. În fața a 8.600 de spectatori, Jakub Sylvestr (al 5-lea) l-a adus pe Aue după cinci meciuri fără victorie, prima victorie acasă după aproape trei luni și puncte importante în misiunea de a rămâne în clasă.

Comitetul de supraveghere al HSV abia se cochetează

Hamburg (dpa) - Consiliul de supraveghere al clubului de fotbal Bundesliga Hamburger SV se află în pragul incapacității de a acționa. După demisia a cinci membri duminică și luni, corpul cu unsprezece membri are doar șase membri. Trebuie să existe cel puțin patru inspectori pentru ca comitetul să aibă cvorum. Dar aceștia pot fi doar membri aleși.

Ribéry a revenit la antrenament la FC Bayern

Munchen (dpa) - La o săptămână și jumătate după operația pe fese, Franck Ribéry s-a întors la antrenament la Bayern Munchen. Potrivit câștigătorului triplului de fotbal, francezul a finalizat luni o sesiune de 20 de minute cu antrenorul de dezintoxicare Thomas Wilhelmi. În prima etapă din prima etapă a Ligii Campionilor de la Arsenal miercuri seară, campionilor germani îi va lipsi cu siguranță extrema.

FIFA: Nici o decizie finală cu privire la locația Cupei Mondiale Curitiba încă

Brasilia (dpa) - Soarta orașului Curitiba, care a rămas întârziat, nu a fost încă decisă în cele din urmă. Așa cum s-a spus deseori înainte, decizia nu va fi luată decât marți. Restul au fost speculații pure, a scris pe Twitter secretarul general al FIFA, Jérôme Valcke, care și-a continuat turul de inspecție luni cu o vizită la stadionul Cupei Mondiale „Estádio Nacional Mané Garrincha” din Brasilia. Marți, o echipă tehnică va merge la Curitiba pentru raportul final.

Femeile de hochei câștigă, de asemenea, al treilea joc internațional împotriva Japoniei

Kuala Lumpur (dpa) - Femei de hochei germane au câștigat, de asemenea, al treilea meci de pregătire pentru Cupa Mondială împotriva Japoniei. În cadrul cursului lor din Malaezia, echipa antrenorului național Jamilon Mülders s-a impus luni cu 3-0 la Kuala Lumpur. Pia Oldhafer (minutul 17), precum și Marie Mävers (locul 55) și Lisa Altenburg (locul 57) din Hamburg au marcat golurile campionilor europeni. "Acesta a fost cel mai bun joc de până acum", a spus antrenorul Mülders. Selecția DHB a câștigat 2-1 sâmbătă și 3-2 duminică.

HSG Wetzlar patru săptămâni fără jucătorul național Reichmann

Wetzlar (AP) - Clubul de handbal din Bundesliga HSG Wetzlar trebuie să se descurce fără jucătorul național Tobias Reichmann timp de aproximativ patru săptămâni. Extremul drept a suferit o ruptură de fibră musculară în golul genunchiului în victoria HSG de la 28:27 la Bergisches HC sâmbăta trecută, așa cum a anunțat clubul luni. Reichmann se temea inițial de o ruptură a ligamentului încrucișat. Cu toate acestea, această preocupare nu a fost confirmată în timpul unei scanări RMN, a spus acesta.