Șarapova câștigă Openul Franței pentru prima dată

Rareori o văzusem pe Maria Șarapova, care era întotdeauna foarte ciupită, atât de fericită. Dar după victoria clară a turneului de la Roland Garros și revenirea la tronul clasamentului mondial și Career Slam, ea a avut toate motivele să zâmbească.

franței

Încântată de bucurie, Maria Șarapova s-a scufundat în cenușa roșie a lui Roland Garros după victoria sa de 6: 3, 6: 2 asupra finalistei surprize Sara Errani și apoi a privit cu dragoste trofeul care i-a fost oferit de Monica Seles la ceremonia de decernare a premiilor.

Odată cu victoria de la Paris, Șarapova își împlinise marele vis al carierei Slam. Errani, care a jucat și a câștigat dubla finală cu o zi înainte, a luptat în finală ca în rundele precedente. Dar, în cele din urmă, ea nu a avut încă nimic decisiv pentru a contracara presiunea mult mai mare din partea rusului.

Poate că Errani a trebuit să facă față și epuizării mari din ultimele două săptămâni ? cu o zi inainte castigase titlul la dublu ? A plăti tribut. După aproape 90 de minute, Sharapova și-a transformat al treilea punct de meci într-o victorie clară. Era deja clar înainte de finală că va fi numărul unu în clasamentul mondial pentru prima dată după o pauză de patru ani luni.

Fulgerul începe de la Șarapova

Indiferent dacă este o servire, de la linia de bază sau de pe net? În primele etape ale jocului, Sharapova reușise aproape totul. Într-o cursă rapidă, a luat serviciul de două ori de la inițialul fără speranță, Errani, care părea puțin surprins de ritmul infernal al Șarapovei și a condus deja cu 4-0. Totul indica deja un sfârșit rapid al primei mișcări.

Dar, încă din 1987, când Steffi Graf a scos-o de pe teren pe adversara sa Natalia Zvereva în doar 34 de minute, nu ar trebui să funcționeze. Spectatorii plătitori au primit ceva mai mult pentru banii lor decât acum 25 de ani. Două erori duble și o eroare neforțată de Sharapova și chiar primul câștigător al meciului lui Errani l-au lăsat pe italian să se scurte la 1: 4. Ulterior, chiar și-a ținut slujba pentru prima dată. Deși Sharapova și-a jucat următorul joc de serviciu, a câștigat chiar și două mingi de set la Erranis Service.