Seniori - Club de baschet Gelnhausen

MTV Kronberg II vs. MU 14 II - 72:52

club

Duminică MU14 II al BCG a fost oaspete la Kronberg. După victoria suverană împotriva lui Hanau, au călătorit la Kronberg cu un piept larg.

Cu toate acestea, a devenit repede clar că Kronbergerii își foloseau în mod inteligent economiile de scară.

Cu blocaje abile și câteva furturi, Kronberg a câștigat rapid un avantaj. Apărarea lui Gelnhausen în sine a fost neputincioasă împotriva marilor Kronbergers. Acestea au marcat în principal prin a doua șansă. La pauză, Kronberg era 38:21.

În a doua jumătate, jucătorii BCG au vrut să-și arate abilitățile reale. La început, acest lucru a funcționat destul de bine. Gelnhausen a obținut puncte cu un joc simplu de dat și du-te. Dar, din moment ce rata de lovituri a fost slabă în general și ai ratat coșul într-o poziție promițătoare de mai multe ori, pur și simplu nu te-ai putut apropia.

Abia în ultimul sfert apărarea a fost puțin mai bună și mingea a găsit ținta mai des. Așadar, ai putea câștiga cel puțin ultimul sfert cu 14:15. (Scorul final 72:52)

Nu puneți niciodată în pericol victoria - performanță bună a echipei

Cu un joc constant puternic, BCGlers au reușit să pună bazele victoriei lor binemeritate în primul trimestru. Jucătorul de dezvoltare Lea Böhler a făcut 10-0 cu 8 puncte înainte ca Bad Homburg să ia prima pauză. Mia Frischmuth a marcat primele 6 din totalul ei de 26 de puncte în primul trimestru (golgheterul zilei) și a contribuit astfel la startul excelent și la un avans clar de 16: 6 la sfârșitul primului trimestru.

În al doilea trimestru a continuat să ruleze în mod similar și acum jucătorii mai tineri au luat din ce în ce mai mult impuls și au făcut primele coșuri. Așa că au închis acest trimestru puternic pentru ei înșiși și au intrat în pauză cu un avans de 38:20.

În al treilea trimestru, femeile din Barbarossstadt au luat-o ușor. În acest sfert echilibrat, cea mai tânără femeie din Gelnhausen, Victoria Scheffler, a reușit să convingă cu 4 din cele 8 puncte.

Ultimul sfert a fost mai clar pentru Gelnhausen și au câștigat în cele din urmă meciul împotriva Bad Homburg cu un clar 68:44. Una peste alta, fiecare jucător a dat dovadă de un angajament personal deosebit, iar munca în echipă a fost mai mult decât convingătoare.

BCG: Mia Frischmuth (26), Lea Böhler (22), Victoria Scheffler (8), Josie Michl (4), Charlotte Anzinger (2), Lena Desch (2), Mia Müller (2), Liz Pitsch (2), Johanna Müller.

Răzbunarea împotriva lui Enkheim a avut succes

Men III vs. SG Enkheim - 63:57

După ce a pierdut prima etapă la Enkheim cu 40:52, echipa a vrut să se descurce mai bine în etapa a doua de la Gelnhausen.

Oaspeții au început jocul mai alert și s-au retras (7:12, 5 min). Până la sfârșitul sfertului, BCG nu a reușit să reducă diferența (16:22, minutul 10). În al doilea sfert, al treilea bărbat a început cu furie și a transformat deficitul de 16:22 într-un avans de 31:22 în 5 minute. Echipa gazdă a acționat prea neglijent în minutele următoare, care a fost imediat pedepsită de oaspeții de la Enkheim (32:33, 18 minute). Gelnhausen a răspuns cu un parcurs de 10-0 și a mers 42:33 la pauză.

După pauză, ambele echipe au fugit cu greu împreună în atac. BCG a avut nevoie de 4 minute pentru a înscrie primele puncte sub formă de trei (45:37, minutul 24). Oaspeții de la Enkheim au rămas din minutul 24 din joc timp de 5 minute fără un punct. Al treilea bărbat tocmai a câștigat acest sfert cu 8: 6 (50:39, minutul 30). În ultima parte a jocului, Gelnhausen a controlat mai întâi meciul (61:42, min. 34). Concentrația jucătorilor a scăzut considerabil în următoarele minute. În atac, BCG a înscris doar două puncte în ultimele 6 minute. Deoarece trecerea de la atac la apărare nu a funcționat în această fază, adversarul a redus semnificativ diferența. În cele din urmă, Gelnhausen a reușit o meritată victorie cu 63:57. Singurul dezavantaj a fost că comparația directă a fost tocmai pierdută din cauza fazei finale slabe.

BCG: Gül 15 puncte, Luprich 12, Kastenhuber 11, N. Otto 8, Klimt 4, Zülch 4, J. Otto 4, Rasokart 3, Schmidt 2, Herbst, Jost, Peter.

Victoria clară cu mult spațiu de îmbunătățire

Femei vs. Coșuri Limburg - 53:27

Un spectacol destul de mediocru în duel cu oaspeții parțial copleșiți din Limburg a fost suficient pentru femeile Gelnhausen. În special în ofensivă, în acea zi a lipsit pumnul și consistența. Jocul a început încet de ambele părți, BCGlers s-au adaptat prea mult la adversari la început și au mers cu ritm lent.

În a doua parte a jocului, jocul Gelnhausen a stagnat complet. La mijlocul sfertului, BCGlers au fost chiar în urmă cu 14:15. Doar după o schimbare în apărare, gazdele au pus mai multă presiune pe adversar și au încheiat prima repriză cu un parcurs de 15-2.

În a doua jumătate, BCGers au reușit, din păcate, să își bazeze doar performanțele bune în defensivă. La sfârșitul zilei, aproape toți jucătorii Gelnhaus au avut probleme din nou și din nou. Cu 53:27, victoria este încă destul de clară în final. Cu toate acestea, pentru următoarele jocuri, jucătorii BCG vor trebui să se îmbunătățească.

BCG: Blank (18), Zahn (9), Ungermann (8), Kraushaar (6), Micksch (4), Classen (2), Faß (2), Geimer (2), Trageser (2), Kuznik, Lennemann

Blendin-Equipe o poate face și acasă

Bărbați I vs. TV Babenhausen - 76:56

Lewandowski s-a supraîncălzit

De la Hagen Schneider/Gelnhauser Neue Zeitung

Oberligist BC Gelnhausen a dovedit aseară că o poate face acasă. Împotriva TV Babenhausen, echipa antrenorului Sven Blendin a sărbătorit o victorie de 76:56 pe teren, care nu a fost niciodată pe cale de dispariție, ceea ce a însemnat că antrenorul a trebuit să lase un caz de bere pentru jucătorii săi. În tabel, BCG și-a consolidat locul al treilea și încă mai poate privi cu un singur ochi.

"Anul trecut am fost cea mai slabă echipă defensivă din Regionalliga", a spus Blendin. „De aceea m-am gândit că ar fi o idee bună să întindem un caz de bere dacă reușim să menținem adversarul sub 60 de puncte.” Ce s-a întâmplat ieri împotriva Babenhausen pentru a doua oară în acest sezon. Deci, antrenorul Gelnhausen trebuie să „sângereze”. Ceea ce a fost fericit să facă, având în vedere apărarea puternică a echipei sale.

Chiar de la început, Gelnhäuser le-a cumpărat oaspeților curajul și s-a împachetat în apărare. Indiferent cine l-a luat pe golgheterul lui Babenhausen, Mike Boutte. A fost posibil să scoată din joc cel mai bun colecționar de puncte al „vrăjitorilor” și să-l conducă aproape la disperare. Mai presus de toate, David Lewandowski, care abia se remarca în legătură cu răceala rea ​​din ultimele zile, era de încredere. Garda cu greu putea fi oprită, mai ales din tripla linie. În săptămâna anterioară, în victoria surprinzător de clară de la Giessen, Dennis Köchling fusese fierbinte din exterior. La început, Köchling a continuat acolo unde a rămas în Hesse Central, și anume cu o aruncare reușită în trei puncte. După șase minute, Gelnhausen, care nu a fost în urmă niciodată în timpul celor 40 de minute de joc, era deja la 11: 4. Babenhausen s-a luptat până la 13:17 până la sfârșitul primei părți a jocului, dar în al doilea sfert Barbarossastädter a luat foc.

Prima atingere a mingii a lui Lewandowski a fost direct legată de succesul unui coș (15:13 după douăsprezece minute). Veteranul BCG a urmat cu un lay-up și încă trei, a furat mingea jucătorului de la Babenhausen imediat după aceea și la servit pe Jens Grassmann, care a alergat alături de el, care a marcat la 26:16. Gelnhausen a crescut cu zece puncte pentru prima dată, iar la 30:16 cu două lay-up-uri de la Grassmann la mijlocul celui de-al doilea trimestru, existau deja semne că antrenorul Blendin va avea o zi rezonabil de relaxată. Dar Gelnhausen nu a avut suficient: Tânărul Görkem Cevik a fost complet gol pe linia de trei puncte și a marcat la 33:16, Lewandowski a adăugat încă trei la 36:16. BCG_ era înaintea cu 20 de puncte, Babenhausen s-a prezentat pustiu și a părut complet copleșit. Antrenorul invitat s-a făcut auzit într-un acces de furie și și-a luat ceva timp liber. Până la pauză, totuși, Babenhausen nu a putut să o scurteze semnificativ (42:19 pentru BCG la pauză).

În runda a treia și a patra, Gelnhausen a reușit jocul inteligent, dar oaspeții - mai ales din cauza performanței defensive puternice a gazdelor - pur și simplu nu au început. Mai ales din exterior, Babenhausen nu a lovit nimic. TVB a împușcat un bilet după altul în special de pe linia triplă. După al treilea sfert, Gelnhausen conducea cu 61:42, Blendin a reușit să schimbe cu bucurie și să ofere tuturor jucătorilor suficient timp de joc. Tânărul Cevik și Patrick Almeroth au profitat în special de aceste activități remarcabile. La jumătatea celui de-al patrulea trimestru, oaspeții au renunțat practic și, la finalul jocului, au trebuit să recunoască că nu a fost nimic de câștigat împotriva lui Gelnhäuser, care a jucat concentrat până la final.

"Baza a fost apărarea noastră foarte puternică, care a fost în mod clar cheia succesului de astăzi", a declarat antrenorul BCG de lungă durată. „Și jignitor ne-am putea baza pe David Lewandowski, mai ales în prima repriză. Este demoralizant pentru adversar când David tocmai stropeste trei sau patru trei la rând și suntem cu aproape 20 de puncte înainte. ”Gelnhausen are nevoie și de un Lewandowski puternic în weekendul viitor, când vine vorba de locul doi TSV Krofdorf/Gleiberg pentru a deveni foarte greu cu cele două echipe de top cu o victorie în deplasare.

BC Gelnhausen: Köchling (10), Grassmann (4), Remiorz, Kurz, Lewandowski (22), Cevik (7), Düring (12), Henneken (2), Bewersdorf (8), Bürk, Almeroth (8).

Probabil ultima șansă pe primul loc pierdută

Bărbați II vs. Teutonia Hausen - 70:75

Duelul dintre al doilea clasament BC Gelnhausen și liderul de la Obertshausen a fost numit pe bună dreptate jocul de top. A oferit spectatorilor din localul Herzbachhalle entuziasm chiar în ultimul minut al jocului, numeroase schimbări de conducere și baschet excelent de ambele părți. În cele din urmă, eroarea mai mare și rata de lovituri mai slabă au decis în dezavantajul celor de acasă, care pot bifa astfel campionatul.

După un început nervos de ambele părți, minutele de deschidere au aparținut oaspeților de la Hausen. Gelnhauser părea neliniștit și a primit trei aruncări în trei puncte în primele câteva minute de joc. După zece minute jucate, BCGler era deja în urmă cu 10:20.

Dar în al doilea trimestru valul s-a schimbat. Gelnhausen a schimbat apărarea și l-a confruntat în repetate rânduri pe Hausen cu probleme. Cu treizeci de puncte marcate în a doua jumătate a jocului, gazda a lansat, de asemenea, un foc de artificii ofensiv.

Hausen s-a salvat fericit cu 41:40 la pauză.

În al treilea trimestru, spectatorii au văzut o imagine similară. Nici o echipă nu s-a putut îndepărta. Cu toate acestea, echipa gazdă a câștigat acest segment al jocului cu 21:19 și a intrat în ultimul sfert cu un avans de 61:60. Și și aici, jocul a fost inițial egal (minutul 65:63 - minutul 35). Apoi Hausen a reușit runda câștigătoare a jocului, 10-0 în trei minute. În plus, în această fază, Gelnhausen a lăsat unul sau alt punct pe linia aruncării libere. Așa că, în cele din urmă, a trebuit să recunoști înfrângerea 70:75.

BCG: Cevik (17), Freese (11), Gonzalez (11), Oswald (11), Mayer (10), Schmidt (4), Ries (3), Almeroth (2), Jäger R. (1), Jäger O ., Kubalek, Reidelbach

Banda câștigătoare se rupe în noul an

TuS Makkabi Frankfurt vs. MU14 I - 67:55

MU14 I al BC Gelnhausen a început anul 2017 cu prima sa înfrângere în al unsprezecelea joc.

Încă de la început, descendenții BCG au avut dificultăți în a-i opri pe jucătorii Maccabi puternici individual, individual și să joace un joc rapid în atac. După câteva schimbări de conducere, au fost 19:18 pentru gazdele din Frankfurt după primul sfert.

Până la jumătatea celui de-al doilea sfert, jucătorii Makkabi au continuat să își consolideze avantajul până la 28:20. Dar apoi a venit cea mai puternică fază a BCG. Cu un parcurs de 18-2, ai câștigat propriul avantaj la pauză (38:30).

Cu toate acestea, ar fi trebuit să fie singurul punct luminos din joc. O pauză a venit chiar la începutul celui de-al treilea sfert, când golgheterul lui Gelnhausen, Dusan Micatek, a trebuit să părăsească jocul devreme cu al cincilea său fault. Makkabi a ajuns acum la multe puncte ușoare, deoarece Gelnhausen a apărat în mod slab zona. În atac, unul a rămas în mare parte inofensiv, deoarece nu a fost posibil să aducem mingea pe tablă. Până la sfârșitul celui de-al treilea trimestru, echipa de la Frankfurt recâștigase deja conducerea (49:46).

În al patrulea trimestru, Maccabi a continuat să iasă în evidență. Acum, jucătorilor BCG le lipsea și convingerea că vor întoarce jocul din nou. Așadar, în cele din urmă a existat o înfrângere clară și binemeritată, la care antrenorul Eilers a comentat: „Poate că înfrângerea se descurcă foarte bine în acest moment. Jucătorii știu acum că câștigul nu vine de la sine, dimpotrivă, efortul sută la sută și concentrarea sunt întotdeauna necesare. "

BC Gelnhausen: Dusan Micatek (17), Jan Wintermeyer (11), Constantin Scheffler (10), Laurenz Grössl (9), Kaan Cevik (6), Paul Eilers (2), Fynn Günther, Nico Jäger și Paul Lüchies