Real Madrid se pregătește

În a opta zi a Ligii, FC Barcelona tocmai a ratat prima înfrângere din sezon. Luis Suarez i-a salvat pe liderii ligii spaniole 1: 1 (0: 1) în lovitura de la Atletico Madrid sâmbătă. Atacantul uruguayan a fost la fața locului în minutul 82, oferind catalanilor cel puțin un punct.

Înainte de asta, a arătat mult timp după prima înfrângere a lui Lionel Messi and Co. și a treia victorie clară pentru madrileni pe noul stadion. Atletico a preluat conducerea în minutul 21 după un șut remarcabil al lui Saul Niguez de la marginea careului. Înainte de asta, portarul Barcei, Marc Andre ter Stegen, prevenise un deficit și mai timpuriu, cu o salvare strălucitoare împotriva lui Antoine Griezman.

În a doua jumătate, Barcelona, ​​incapabil să valorifice un exces semnificativ de posesie de minge, a împins pentru egalare. O lovitură liberă a lui Messi a aterizat doar pe stâlp (57). Remiza de 1-1 a venit cu opt minute înainte de final, când apărarea Atletico nu a atacat suficient de energic, iar Suarez a înscris cu 1-1. Datorită celui de-al treilea gol al sezonului din Uruguay, Barcelona și Atletico au rămas neînvinsă după opt meciuri, dar au renunțat la puncte pentru prima dată după șapte victorii.

salvează

Ronaldo salvează victoria Realului

Înainte, Real Madrid a reușit să-i mulțumească lui Cristiano Ronaldo pentru trei puncte la Getafe. Portughezul l-a salvat pe câștigătorul Ligii Campionilor cu golul său în minutul 85, victoria îngustă cu 2-1 și i-a ținut pe madrileni aproape de FC Barcelona. Catalanii sunt acum cu cinci puncte înaintea Realului după ce au pierdut puncte pentru prima dată în acest sezon.

Karim Benzema îl pusese pe Real în avantaj la întoarcerea din accidentare (39), dar Jorge Molina a reușit să egaleze pentru clubul suburban din Madrid (56). În final, Ronaldo a lovit, dar a renunțat la celebrarea golului după ce anterior ratase numeroase șanse mari. Pentru Real a fost a patra victorie competitivă la rând în al 100-lea joc sub antrenorul Zinedine Zidane.