U21-DM: Patru medalii pentru boxerii tractor

Doi hamburgeri câștigă titluri pentru Schwerin la U21-DM în Moers. Jurk al doilea în primul spectacol pentru adulți

u21-dm

de Volker Beier
29 octombrie 2018, ora 05:00

Delegația clubului de box Traktor Schwerin la campionatul german U21 de la Moers a fost formată din opt sportivi - și patru dintre ei s-au întors cu medalii. „A fost o performanță foarte bună a echipei”, a lăudat antrenorul principal al lui Schwerin, Michael Timm. Antrenorul a inclus în principal pregătirea pe care colegul său André Walther le-a dat celor șapte reprezentanți ai Hamburgului în echipă.

Așadar, ambele medalii de aur s-au dus la sportivii tractor care în prezent se antrenează în principal la TH Eilbeck, dar care, la fel ca tovarășii lor, vor să se mute la centrul de performanță Schwerin în viitorul apropiat. Kevin Boakye-Schuhmann (75 kg) și Davati Jemal (91 kg) au obținut fiecare titlul de campionat german cu o remarcabilă plimbare. Greutatea mijlocie Boakye-Schuhmann a trebuit să intre în ring de patru ori înainte să i se permită să-l părăsească drept câștigător final asupra lui Alexander Okafor din Hessen și premiul ca cel mai bun boxer. Greul Jemal a câștigat aurul în trei apariții. „Amândoi au câștigat și s-au îmbunătățit semnificativ în comparație cu anul precedent”, a spus Michael Timm.

Chiar și pentru cel care a pierdut finala super-grea, antrenorul de succes nu a avut aproape nimic altceva decât laude: „Viktor Jurk nu a dezamăgit împotriva lui Nelvie Tiafack, actualul număr 1 german din această categorie de greutate. La început, el a implementat orientările tactice pentru a menține bine distanța. Dar apoi s-a lăsat ademenit de acest colos de 125 de kilograme și și-a pierdut linia. Dacă ar fi păstrat asta, ar fi îngreunat viața adversarului. Și-a arătat potențialul, dar încă nu a învățat asta. Este pozitiv pentru noi că am putut vedea la ce mai are de lucrat Viktor. "

Randamentul la medalia Schwerin a fost completat de antrenamentul la greutatea welter ușoară (64 kg) de la Agon Hamburg, Oruc Özer, care a pierdut în semifinale în fața campionului Deniel Krotter din Bavaria. În sferturile de finală, Fedaie Falah (60 kg), Nurullah Oguz (64 kg), Vladislav Hitlin (69 kg) și Moshtagh Soltani (81 kg) au fost nevoiți să renunțe la pânză.