Victoria împotriva lui Cilic: Thiem este în sferturile de finală de la Montreal

Thiem l-a învins pe croat în două seturi și s-a mutat în runda optimi. Medvedev așteaptă acum.

Vedeta austriacă de tenis Dominic Thiem se află în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de 5,7 milioane de dolari de la Montreal, pentru prima dată. Jucătorul austriac de 25 de ani l-a învins pe croatul Marin Cilic cu 7: 6 (7), 6: 4 joi după-amiază (ora locală). Următorul oponent al celui de-al patrulea din clasamentul mondial este acum rusul Daniil Medvedev, care este în clasamentul numărul opt .

victoria

Pentru Thiem, a fost meciul apropiat așteptat împotriva excelentului serviciu numărul 16 mondial, în „Head to Head” el conduce acum cu 2-0. Cilic a acordat un total de breakball-uri noi (patru la 3: 3 în primul și trei la 1: 0 și două la 4: 5 în setul doi), în timp ce Thiem a avut șanse doar în runda a doua, iar câștigătorul US Open 2014 a servit la 2: 1 a scăzut. A fost singura pauză din tot meciul.

Un meci dur

În primul joc al zilei, austriacul a încântat din ce în ce mai mult cu mari câștigători înapoi, dintre care unii au depășit 140 km/h, pe terenul deja bine participat de la Center Court, care poate găzdui aproape 12.000 de spectatori. Thiem și-a finalizat cu succes majoritatea atacurilor din rețea și și-a folosit al patrulea punct de meci după 1:53 ore. În primul interviu pe teren, finalistul French Open a vorbit despre o lucrare grea, deoarece o privire asupra punctelor totale - 77:72 pentru Thiem - s-a dovedit.

„A fost un meci dur împotriva lui Marin”, a subliniat Thiem. "Am jucat o mulțime de felie și a funcționat bine." Cu toate acestea, cheia câștigării a fost că a jucat mare pe breakball-urile adversarului - de mai multe ori chiar și cu „Serve și volei. De obicei, aceasta nu este tactica mea preferată. Sunt foarte fericit că am blocat toate cele nouă breakball-uri. Aceasta a fost cheia spre victorie ".

"În acest moment, cu siguranță merg pe val. Astfel de rezultate și astfel de victorii, atunci când evit atât de multe breakball-uri, pot veni doar dacă am multă încredere în sine. Încerc să-l mențin cât mai mult timp", a spus Thiem

Numărul doi așteaptă

În runda următoare, Medvedev, care este al nouălea în clasamentul mondial, așteaptă numărul doi în turneu. Tânărul de 23 de ani l-a învins pe chilianul Cristian Garin într-un meci paralel pe al doilea cel mai mare teren în mai puțin de 70 de minute 6: 3.6: 3. La fel ca Cilic, rusul are 1,98 metri înălțime. Într-o comparație directă, Thiem este clar cu 3-0 în față.

"Daniil a avut un sezon minunat până acum, este în top zece pentru prima dată", a avertizat câștigătorul Kitzbühel. Cea mai recentă victorie a lui Thiem asupra lui Medvedev datează din 28 aprilie a acestui an, când s-a impus în finala Barcelonei pe lut cu 6: 4.6: 0. Anul trecut a sărbătorit un sfert de 6: 2.3: 6.7: 6 (2) în sfertul de final pe terenul greu din Sankt Petersburg. "A fost un meci grozav, de data asta probabil voi intra cu o tactică similară", Thiem se uita deja la duelul cu Medvedev vineri.

(Agenții, cel mai bun) | Stare: 08.08.2019, 20:04