Bayern a ratat victoria și conducerea campionatului

1: 1 în Leipzig Bayern a ratat victoria și conducerea campionatului

leipzig

Mult așteptatul duel dintre liderii Leipzig și campionii record München a fost la înălțimea tuturor așteptărilor în a doua jumătate. Golurile căzuseră de mult.

Spectacol fără câștigător: RB Leipzig și campionii record Bayern München s-au împărțit 1: 1 (1: 1) în jocul uneori de înaltă clasă din Bundesliga. Sub ochii antrenorului național Joachim Löw, Robert Lewandowski (al treilea) a preluat conducerea devreme, cu puțin înainte de pauză, Emil Forsberg (45 + 3) a egalat cu o lovitură de pedeapsă. Leipzig a ratat a doua victorie în al nouălea duel cu Bayern, dar după punctul în fața a 42.146 de spectatori din Red Bull Arena sold-out ei sunt în fruntea clasamentului.

Antrenorul Bayern, Niko Kovac, i-a dat preferință proaspătului Thomas Müller în unsprezece de start față de brazilianul Philippe Coutinho, aflat într-o călătorie internațională în cursul săptămânii. Cu puțin înainte de start, Bayern a suferit un eșec personal. David Alaba a trebuit să treacă cu probleme musculare în zona adductorului, dar Jérôme Boateng s-a mutat în startul XI.

Nu ai observat asta în jocul lui Bayern, mai ales că a început foarte agresiv. Müller, care a sărbătorit 30 de ani vineri, a capturat mingea pe margine împotriva jucătorului național Lukas Klostermann. Lewandowski a ridicat pașaportul lui Müller și a închis frigul pentru turul fulgerului. În schimb, Klostermann ar fi putut să-și rezolve greșeala, dar a tras mingea de aproape la cerul de seară de la Leipzig.

La Leipzig nu au venit mai multe la început. Bayern a dominat jocul, împingându-l pe RB în propria repriză. Numai în prima repriză, Bayern a avut 73 la sută din posesie, în timp ce Leipzig a ajuns cu greu în a treia atacantă. În schimb, Lewandowski a avut două șanse să înscrie al doilea gol. Primul deținător al RB, Peter Gulacsi (al 12-lea), a ținut lovitura, apoi jucătorul național polonez (al 15-lea) a dus peste poartă.

Când jocul a pierdut impulsul, arbitrul Sascha Stegemann a făcut furori. După un presupus fault de Marcel Sabitzer (37) pe Lucas Hernandez, acesta a acordat un penalty, dar a luat-o înapoi după dovezile video. La scurt timp după aceea, RB a ajuns la compensația anterior măgulitoare. De această dată, Hernandez l-a faultat pe Yussuf Poulsen în propria suprafață de penalizare - și de data aceasta nu a existat nicio îndoială cu privire la penalizare. Forsberg nu i-a dat portarului național Manuel Neuer nicio șansă cu un șut puternic în colțul din dreapta.

Nagelsmann a reacționat oricum, a trecut de la trei la patru înapoi în a doua jumătate - iar RB a dat în cele din urmă accelerația maximă, așa cum a promis antrenorul. Benjamin Pavard (49) a blocat un șut al lui Marcel Halstenberg într-o situație dificilă, Nordi Mukiele (50) a ratat conducerea cu șutul său cu doar câțiva centimetri. Pe de altă parte, Ibrahima Konaté (52) a salvat de la Lewandowski pe linie.

Leipzig a fost în cele din urmă la egalitate și jocul s-a maturizat într-un spectacol cu ​​oportunități în fiecare minut. Timo Werner (59) a lovit plasa exterioară doar cu o sapă, Neuer a dezamorsat o minge fluturată de Sabitzer (60) în mare nevoie. Apoi, Gulacsi a strălucit din nou: mai întâi cu un reflex împotriva șutului supleantului Corentin Tolisso (64), apoi internaționalul maghiar a condus un șut deviat de la Kingsley Coman pe post.