Nienhagen - Anna Monte Olek câștigă aurul la premiera de la SV Nienhagen

Pentru cel de-al 29-lea turneu internațional Ranking 1000, judoka de la SV Nienhagen a călătorit la St. Gallen, Elveția. Acest turneu oferă judoka federal posibilitatea de a câștiga experiență la nivel internațional. 15 concurenți SVN au fost acolo cu antrenorul Maik Edling.

anna

Nienhagen. U 11: Islam Armatov a obținut medalia de argint după ce a câștigat trei și a pierdut o luptă.

U 13: Tiara Bettels și Leonie Zeller, care au concurat cu curaj în ciuda unei mici probleme de sănătate, au terminat pe locul doi. Mohammed Mosajev și Yegor Shcherbyna au luptat pentru prima dată într-o competiție internațională și au răsplătit performanța lor bună cu medalia de argint. Ibrahim Erabiev a luat acasă experiență valoroasă prin angajamentul său.

U 15: În piscina de 45 de kg cu 24 de titulari, Salih Ayas și Moritz Fuchs au luptat primele patru lupte în mod curat pentru ei înșiși. Ayas a terminat pe locul cinci. Fuchs și-a pierdut semifinalele și a terminat pe locul trei.

U18: Veysel Ayas, Mia Buchholz, Jakob Herrmann, Anna Monta Olek și Paul Steinbrink au început pentru U18. Băieții au renunțat. Mia a luptat în clasă până la 52 kg. Cu o singură înfrângere, a terminat pe locul trei.

Anna Monta Olek a început pentru SV Nienhagen pentru prima dată. A câștigat în mod clar toate cele patru lupte în categoria de greutate de 63 kg cu tehnicile sale curate. Așa că, în cele din urmă, a fost fericită de medalia de aur.

U 21: Bengt Schulz nu a reușit să continue lupta din cauza unei accidentări după prima sa luptă, pe care a pierdut-o în priză.

Elita adulților: Felix Edling (- 66 kg) a început aici. A arătat tehnici creative și a câștigat primele două lupte din noua sa clasă de greutate. Primul său adversar a fost campionul european la judo pentru surzi. În a doua luptă, Edling a arătat chiar un ippon. În cele din urmă, a terminat pe locul cinci.

Judoka SVN se remarcă în luptele lor, în principal prin comportamentul lor activ. Se apropie de adversari, își asumă riscuri și fac ca luptele să fie palpitante și merită văzute. Manevrarea nu face parte din educația copiilor.

După turneu, un judecător austriac s-a apropiat de antrenor, a lăudat judo-ul bun al copiilor și tinerilor și l-a invitat pe Nienhäger la un turneu în Vorarlberg din Austria. Pe lângă medaliile câștigate și experiență, aceasta este o recompensă frumoasă.