Spectacol maraton japonez: cursă olimpică de calificare la Tokyo

Pentru japonezi, cel mai important eveniment maraton al anului este programat duminică: Cursa „Marathon Grand Championship” (MGC) va începe la Tokyo. Cu aproape unsprezece luni înainte de maratoanele olimpice din metropola japoneză, MGC este cursa japoneză de calificare pentru jocuri.

olimpică

În Japonia nebună de maraton, cursele olimpice pe cei 42,195 km sunt extrem de importante. Un campion olimpic de maraton japonez este venerat ca un erou popular, toți medaliații sunt sărbătoriți. Recent, însă, succesele olimpice ale alergătorilor japonezi de șosea, care sunt de obicei organizate în echipe de alergare de la companii mari, au fost limitate. Când Mizukio Noguchi a câștigat Jocurile Olimpice în 2004 la Atena, Japonia a câștigat ultima medalie la maraton. Cu patru ani mai devreme, Naoko Takahashi a fost prima japoneză care a parcurs clasica distanță până la aurul olimpic din Sydney. Atât de mare a fost entuziasmul pentru Takahashi în Japonia, încât cariera ei a fost descrisă într-o serie de benzi desenate. Revista, „Tânăra duminică”, apărea săptămânal cu un tiraj de 700.000! La categoria masculină, ultima medalie japoneză a fost câștigată și mai mult: în 1992, Koichi Morishata a câștigat medalia de argint la Barcelona într-o cursă în care Cottbuserul Stephan Freilang a câștigat un bronz senzațional.

Traseul MGC de duminică va coincide în mare măsură cu cursul olimpic de anul viitor. "Acei alergători care se califică pentru Jocurile Olimpice la MGC vor avea un avantaj în jocuri", a declarat Naoko Takahashi pentru Japan Times. Deoarece Stadionul Olimpic nu este încă terminat, startul și sosirea sunt aproape de arenă.

Din cauza căldurii, maratoanele din Tokyo 2020 vor începe la 6 dimineața în august. Este de remarcat faptul că Federația Japoneză de Atletism (JAAF) nu a dorit să permită cursa de calificare să aibă loc în august pentru a proteja sănătatea sportivilor. "Suntem de părere că ar fi fost prea periculos pentru alergători să alerge acum la Tokyo în august și din nou în 2020", a declarat oficialul JAAF, Mitsugi Ogata. Duminică se așteaptă și o cursă de căldură la temperaturi de peste 20 de grade Celsius.

Apropo, nu toți cei mai buni alergători japonezi au voie să înceapă la MGC. Sportivii au trebuit mai întâi să se califice pentru cursa olimpică de calificare folosind un sistem sofisticat în care, printre altele, trebuiau realizate timpi medii. 31 de bărbați și 12 femei au fost confirmați ca titulari la o conferință de presă susținută de Federația Japoneză de Atletism în iunie.

18 începători au obținut rezultate mai mici de 2:10 ore în perioada de calificare pentru MGC. Printre ei se numără cei doi sportivi care au doborât recordul maratonului japonez în 2018: Mai întâi, Yuta Shitara a ajuns la 2:06:11 ore la Tokyo, apoi Suguru Osako a alergat 2:05:50 la Chicago. Pe de altă parte, Yuki Kawauchi, cel mai frecvent titular al maratonului japonez, care a câștigat senzațional maratonul din Boston în 2018, nu este acolo.

Cea mai rapidă femeie din perioada de calificare pentru MGC este Mizuki Matsuda, care a terminat pe locul cinci în 2:22:23 ore la Berlin anul trecut. Al doilea cel mai rapid, Hanami Sekine (2:23:07), va trebui probabil să treacă din cauza unei accidentări.

În orice caz, se pot aștepta curse interesante. Asociația japoneză a păstrat, de asemenea, o ușă din spate deschisă. Deoarece doar primii doi MGC pot fi siguri de locul lor de plecare olimpic (cu condiția să îndeplinească și standardele internaționale de 2:11:30 și 2:29:30). Oficialii japonezi ar putea atribui cel de-al treilea loc de plecare cu scurt timp în primăvara anului viitor unei stele căzătoare care triumfă într-una din cele trei curse din orașul japonez.