Bine ati venit pe site-ul nostru

Al 24-lea turneu al Cupei Holstentor din Lübeck

Au fost înregistrați peste 600 de starteri cu peste 700 de starturi.
Bazinele erau atât de pline încât nu a existat nicio rundă de consolare.
Vineri seara a fost sosirea la un hostel de tineret din Lübeck. A doua zi dimineață am luat micul dejun împreună și apoi toată lumea a condus împreună la turneu.

Cu 3 x locul 1, 1 x locul 2 și 4 x locul 3 au putut dovedi clasa de copii Aerosport și au călătorit înapoi ca fiind cel mai bun club din toate cluburile de karate Emsland care au început în Lübeck.

aerosport

Carina Lembeck a obținut un excelent loc 1 la categoria Kata Singles (Freestyle) U14, 10-7 Kyu (centură alb-portocalie) cu o competiție foarte puternică. Carina are doar centura albă și nu face karate atât de mult. La aceeași categorie, Saskia Streit (centura galbenă) a ocupat locul 3. Jane Jentzsch s-a luptat în finala femeilor peste 18, 10 - 4 Kyu și a câștigat locul 1 la kata individuală.

Echipa Kata de fete Bambini, Madita Gäken (9 ani, centură galbenă), Marika Korte (7 ani, centură galbenă) și Sophie Langen (7 ani, centură albă), care poartă numele echipei Aerosport Minigirls, au venit împreună cu colegii lor de club, mini-băieții, Sebastian Schipper (9 ani, centură galbenă), Mike Thomes (6 ani, centură albă) și Jean-Philipp Meiners (7 ani, centură albă) în finală! Ambele echipe au învins adversarii puternici din Schleswig Holstein. Fetele au câștigat finala împotriva echipei băieți cu 3-0 și au obținut un mare loc 1, băieții locul 2.

Katharina Wendtland (Kata single U11 masculin/feminin împreună, 10-7 Kyu) a început într-un grup foarte mare de patru și a ajuns în marea finală. Din cauza unei greșeli în selecția kata, a fost din păcate descalificată și a obținut în continuare un foarte bun loc 3. Notabil, deoarece nici Katharina nu a fost implicată în karate atât de mult timp. Potrivit arbitrului principal, ar fi ajuns în finala principală fără o greșeală în selecția kata.

Regina Funk (Kata Singles U14, 6 - 4 Kyu) a fost considerată nejustificată în opinia antrenorului său și, de asemenea, informațiile unui arbitru și a pierdut foarte puțin 1: 2 pe drumul spre finală. Regina a ajuns pe locul 3, dar primul ar fi fost cu siguranță meritat.

Madita Gäken a luptat în categoria Kumite Singles (luptă liberă) U11 -35 kg. Madita a câștigat primele runde și tocmai a pierdut pe drumul spre finală, a câștigat și locul 3.

Din păcate, în unele bazine s-a întâmplat din nou că începătorii Aerosport trebuiau să concureze unul împotriva celuilalt și să se arunce reciproc din competiție. Așa s-a întâmplat că Tobias Schmitz a pierdut apoi în fața colegei sale de club, Katharina Wendland, în rundele preliminare după prima sa victorie. Saskia a fost pe aceeași parte a bazinului cu Carina și a pierdut în fața lui Carina pe drumul spre finală.
Antrenorul Marko Reichardt 3rd Dan (a treia centură neagră) este mândru de studenții săi și așteaptă cu nerăbdare următoarele competiții cu ei.