Schweriner Marutyan în finala EM - duo eliminat

Actualizat: 17.01.19 - 06:32

finala

Arayk Marutyan (r) s-a luptat în finala împotriva lui Pawel Kastramin. Foto: Tatyana Zenkovich

Wrayter Arayk Marutyan poartă ultimele speranțe ale boxerilor amatori germani pentru un titlu european. Tânărul de 20 de ani din Schwerin a fost singurul din cele trei semifinaliste germane care a ajuns vineri seara la finala Campionatelor Europene de box de la Minsk.

Wrayter Arayk Marutyan poartă ultimele speranțe ale boxerilor amatori germani pentru un titlu european. Tânărul de 20 de ani din Schwerin a fost singurul dintre cele trei semifinaliste germane care a ajuns vineri seara la finala Campionatelor Europene de box de la Minsk.

Marutyan l-a învins pe belarusul Pawel Kastramin în turul celor mai buni patru cu un vot de 2-1 al judecătorului (28:29, 29:28, 29:28). În finală, protejatul antrenorului Michael Timm îl va întâlni sâmbătă pe rusul Alexander Besputin.

Cu toate acestea, pentru cei doi debutanți Artem Harutyunyan din Hamburg și Emir Ahmatovic din Wetzlar, visul unui titlu a izbucnit. Ambii și-au pierdut semifinalele și se întorc cu medalii de bronz.

Greutatea welter ușoară Harutyunyan a fost învinsă controversat de Dmitri Galagot din Moldova cu voturi de 1: 2 judecători (28:29, 28:29, 29:28). Fostul campion german în vârstă de 22 de ani, care este îngrijit și de fostul antrenor profesionist Timm la Schwerin, a oferit din nou o performanță puternică, dar nu a fost răsplătit pentru stilul său de luptă ofensator. Locul al treilea este la fel de reușit pentru armenii nativi, precum și pentru Ahmatovic. Sub-campionul german de 25 de ani a pierdut în semifinale împotriva rusului Alexej Jegorow cu 0: 3 (28:29, 28:29, 27:30).

Cei doi titulari olimpici Stefan Härtel (Berlin) și Erik Pfeifer (Lohne), precum și vechiul maestru Ronny Beblik (Chemnitz), au eșuat deja în sferturile de finală. La ultimul Campionat European din 2011 la Ankara, Asociația Germană de Box (DBV) a câștigat doar o medalie de bronz, ultimul titlu de Campionat European a fost câștigat de Denis Makarov (Velbert) în 2010.