Turneul internațional Dan Kolov din Sofia/BUL

Sofia - Turneul Dan Kolov din Sofia are o bună reputație, iar numeroase asociații și-au trimis cei mai buni luptători în Bulgaria weekendul trecut. La fel și femeile și luptătorii liberi ai Asociației Germane de Luptă, care au făcut o evaluare importantă a situației la turneul Dan Kolov din anul preolimpic.

sofia

Femeile din jurul antrenorului național Patrick Loes au câștigat două medalii de bronz de la Laura Mertens și Maria Selmaier, precum și un loc 5, pe care campioana mondială Aline Focken a adăugat-o la soldul general al femeilor din DRB.

Laura Mertens (55 kg/AC Ückerath) s-a confruntat cu cei doi finaliști ai Campionatului European U-23, care a avut loc în Polonia la sfârșitul lunii martie, în clasa sa de greutate. În duelul de deschidere, luptătorul de la AC Ückerath a învins-o pe campioana europeană adjunctă Elena Nikolova (BUL) cu 14: 4 puncte. Laura Mertens a pierdut în semifinale în fața campioanei europene Alyonka Kolesnik (AZE). În lupta pentru bronz, a învins-o pe Ayari Rim (TUN) cu o victorie de 10: 3 puncte.

Concurenți puternici au concurat și în cea mai grea limită, unde Maria Selmaier (75 kg/KSC Motor Jena) a avut o performanță puternică. Împotriva lui Zutova Güzel (AZE), luptătoarea DRB a câștigat cu 16: 6 puncte, luptătoarea de talie mondială Stanka Zlateva, care a concurat la Sofia ca erou local, Maria Selmaier nu poate în prezent să țină o lumânare și a pierdut clar. Dar în finala mică pentru bronz, luptătoarea germană și-a arătat din nou punctele forte, sportiva de la centrul de performanță Jena a câștigat împotriva Aliyeva Sabire (AZE) cu 11: 1 devreme.

Clasa mondială compactă a intrat în limită până la 69 kg. În calificare, Aline Focken (69 kg/KSV Krefeld) l-a apăsat pe ungurul Veronika Klein pe ambii umeri, dar în sferturile de finală, Jenny Fransson (SWE), o luptătoare puternică, îl aștepta pe nemțoaica care și-a pus amprenta în clasa mondială în ultimii ani. Aline Focken a pierdut 0: 5 puncte împotriva campioanei mondiale din 2012. În speranța anului trecut, campioana mondială germană a obținut o altă victorie asupra eroului local Dzanhan Manolova (BUL), pe care l-a învins prematur cu 11: 1 prin superioritate tehnică.
În lupta pentru bronz a existat din nou clasa mondială absolută pe saltea; Aline Focken a pierdut în fața lui Aline Makhyna (UKR), care a câștigat titlurile de campion mondial și european în 2013, după un duel palpitant și tactic cu 1: 3. Luptătorul german a terminat turneul pe locul 5.

Ghinion pentru vice campioana mondială junioră Luisa Niemesch (SV Germania Weingarten), care a învins-o pe Anna Vasylenko (UKR) campioana mondială din 2011 și de două ori campioană europeană cu 12-2 prematur, dar și-a accidentat umărul în semifinala împotriva Emese Barka (HUN) și a fost scos din turneu de către antrenorul național Patrick Loes.

Jaqueline Schellin (48 kg/TV Mühlacker) și Nina Hemmer (53 kg/AC Ückerath) s-au retras devreme după înfrângerile din meciurile de deschidere împotriva Rebeca Ndolo (CAM) și Yuliha Blahyinia (UKR).

Luptătorii liberi au strălucit și la Sofia cu mari succese, William Harth (SV Weingarten), care începe o clasă de greutate mai mică anul acesta la nivel internațional, a câștigat turneul cu o limită de până la 86 kg. După reușite magistrale preliminare asupra Intipe Quintiao (SEN) prin superioritate tehnică (12: 2), Ali Mohamed (EGY), pe care l-a învins cu o victorie de 5: 2 puncte, și Evelin Rusev (BUL) -, împotriva bulgarului, Harth a câștigat prematur cu 10: 0, luptătorul DRB a reușit o victorie cu 2-1 puncte în fața lui Georgi Sredkov (BUL) în finală.
Michael Kaufmehl (RKG Freiburg 2000) și Achmed Dudarov, care, la fel ca William Harth, luptă pentru SV Germania Weingarten, au început și ei la aceeași limită. Cei doi luptători DRB s-au confruntat în primul duel, campionul german în exercițiu Michael Kaufmehl a câștigat cu 9: 3 puncte. În sferturile de finală, Kaufmehl s-a impus cu ușurință împotriva românului Andrei Frant, dar a eșuat în semifinale împotriva eroului local Georgi Sredkov (BUL). Starterul DRB a pierdut și lupta pentru bronz împotriva lui Stefan Georghita (ROU) și a terminat turneul pe locul 5. Achmed Dudarov a fost eliminat după ce Kaufmehl a ratat finala.

Antrenorul național de stil liber Sven Thiele a trimis, de asemenea, trei luptători la saltea în limita de 97 kg. Gabriel Seregelyi (AC Goldbach) s-a luptat spre finală cu victorii asupra lui Al Hamdy (EGY), Yusup Jalilau (BLR) și Michael Manea (ROU), unde a fost încetinit de Dragomir Stoychev (BUL) și a câștigat argint.
Sefan Kehrer (KSV Schriesheim) s-a retras pe locul 7 după victorii asupra lui Stefan Georgiew (BUL) și a coechipierului său german Gennadij Cudinovic (KSV Köllerbach), precum și a unei înfrângeri pe care a trebuit să o recunoască împotriva lui Michael Manea.
Gennadij Cudinovic a ieșit din cursă după înfrângerea cu 5-10 puncte împotriva lui Stefan Kehrer.

Greul Johannes Kessel (125 kg/SV Weingarten) a jucat de asemenea un singur duel, pierzând cu 8-0 în fața lui Rares Chintoan (ROU).

Din punctul de vedere al antrenorului național Sven Thiele, Lennard Wickel din Luckenwalde (70 kg) a fost surprinzător de puternic. Cu victorii asupra lui Mihail Georgiev (BUL), Angelo Costa (ITA) și Georgi Zlatov (BUL), Wickel și-a dat drumul spre finală, unde a pierdut în fața lui Miroslav Kirov (BUL) după o neglijență pe umăr.
„Lennard a luptat la un turneu puternic”, a spus Thiele fericit despre apariția Luckenwalder-ului.

Cele două startere DRB au obținut două locuri cinci în cea mai mică clasă de greutate de până la 57 kg. Marcel Ewald (SV Weingarten) i-a învins pe Jean Bandon (UWW) și Georgi Vangelov (BUL), dar a suferit înfrângeri împotriva lui Wladimir Dubov (BUL) și Andrei Dukov (ROU). Emanuel Krause (1. Luckenwalder SC) a avut, de asemenea, două victorii și două înfrângeri. Krause s-a impus împotriva lui Marco Azarello (ITA) și la fel ca Kastriot Sedolli ((KOS) în runda de speranță după ce a pierdut a doua luptă împotriva lui Atri Reza (IRI). În lupta pentru bronz, luptătorul LSC Filip a pierdut Marin (ROU) doar îngust 3: 4.

Un alt loc 5 a fost obținut de Samet Dülger (65 kg/AC Mühlheim am Rhein) după ce l-a învins pe Kevin Henkel (TSV Dewangen), dar apoi a pierdut în fața lui Nikolay Kurtev (BUL). În runda de speranță, Samet Dülger a câștigat împotriva lui Lyutzkanor Velikov (BUL) și a fost astfel în lupta pentru bronz, pe care a pierdut-o cu 9: 9 puncte din cauza scorului mai mare împotriva lui Dejan Mitrov (MKD).

"Turneul Dan Kolov este unul dintre numeroasele obstacole în calea către Campionatul Mondial din Las Vegas (SUA). Suntem mulțumiți de rezultat, mai ales William Harth a făcut progrese bune după ce și-a schimbat clasa de greutate", a declarat antrenorul național Sven Thiele, care i-a evidențiat și pe Lennard Wickel și Gabriel Seregelyi din performanțele compacte ale echipei.

Următorul punct culminant al anului îi așteaptă pe bărbații în lupte libere și pe femeile de la 8-10. Mai când vine vorba de titlul de campionat german. După Campionatele Germaniei, antrenorul național Sven Thiele dorește să-și anunțe și formația pentru Jocurile Europene din iunie 2015.