Pittsburgh - New Jersey 1-5 (0-2/0-1/1-2)
Ottawa - Toronto 3-2 SO (0-1/0-0/2-1/0-0/1-0)
Los Angeles - Dallas 4-5 (4-0/0-3/0-2)
Colorado - Edmonton 3-4 (2-2/0-1/1-1)
Phoenix - Vancouver 2-3 (0-0/0-2/2-1)

cele două

Tom Fitzgerald a făcut Boston Bruins la deschiderea sezonului împotriva Montreal Canadiens un serviciu de urs în care a trebuit să stea în careul de penalti de două ori la rând, când scorul era 1-1 chiar înainte de sfârșitul timpului regulat. În jocul rezultat, Michael Ryder (60.pp) a marcat câștigătorul cu 2-1 pentru canadienii francezi cu unsprezece secunde înainte ca sirena finală să sune.
Timp de două treimi din timp, echipa gazdă fusese echipa cu acțiuni mai mari de joc, chiar dacă Jan Bulis (11) se asigurase inițial că oaspeții se bucurau de un sentiment de realizare. Patrice Beregeon (18) a înscris binemeritatul egal în prima parte a jocului.
În mijlocul treimii, Canadiens a făcut cu greu atacuri de ușurare, dar datorită celui mai vizibil jucător al lor, portarul Jose Theodore, și-au păstrat cutia curată.

Datorită interpretării lor consecvente a regulilor, cei doi arbitri principali Tom Kowal și Kevin Pollock au asigurat un joc amuzant, punctaj, în HSBC Arena din Buffalo, când vizitatorii insulelor din New York. Un total de 17 situații depășite în număr au prezentat adversarilor. Primul dintre acestea a fost folosit de J.P. Dumont (4 pp) să conducă gazdele. Oaspeții din Long Island au reușit să egaleze acest lucru cu Chris Campoli (7), precum și 2-1 de Daniel Briere (26) în a doua parte a jocului de Alexei Yashin (34).
Brian Campbell (36) și Maxim Afinogenov (43./60.en,pp) au asigurat avantajul final cu 2 goluri în favoarea gazdelor. Acesta din urmă s-a datorat nu numai celui de-al doilea gol din acea seară, după ce portarul lui Islander, Rick DiPietro, și-a părăsit careul în favoarea unui alt jucător în afara terenului, alături de Daniel Briere (51), jucătorul remarcabil al serii.
Sper să poată fura cel puțin un punct, insularii au câștigat în ultima treime după porțile de legătură ale lui Alexei Zhitnik (50) și Jason Blake (54 pp).

Peste 16.000 de spectatori de la MCI Center din Washington au dorit să vadă ciocnirea capitalelor lor cu Columbus Blue Jackets, iar fanii au reușit să sărbătorească un succes de 3-2 în fața oaspeților datorită inteligenței echipei lor.
Jachetele albastre au dominat jocul pe întinderi lungi și l-au pus pe Olaf Kцlzig la încercare cu 37 de șuturi la poartă, 17 dintre ele doar în ultima treime. Dar doar Dan Fritsche (27./31.) A reușit să-l depășească pe portarul german în serviciul capitalelor din mijlocul treimii.
Gazdele au fost mult mai eficiente până la urmă: începătorul lor Alexander Ovechkin (28./32.pp) a intrat în conversație cu o dublă în primul său joc NHL și Dainius Zubrus (37.pp) a reușit să predea înainte de a doua pauză o majoritate reînnoită a Capitalei obiectivul lor de câștig.

Portarul Florida Panthers, Roberto Luongo, a sărbătorit prima oprire din sezonul NHL 2005/06 în meciul de acasă împotriva Atlanta Thrashers. Cu 34 de acțiuni de salvare, el și-a asigurat echipa un succes cu 2-0 față de Atlanta Thrashers și al 24-lea blocaj al NHL.
Timp de două treimi din timp, rivalii le-au oferit celor 19.250 de spectatori din bine-participatul Sunrise BankAtlantic Center mâncare slabă, destul de jucăușă. Mai presus de toate, formațiile depășite nu au putut convinge de ambele părți. Că există încă motive să se înveselească din partea gazdelor a fost datorită lui Nathan Horton (42) imediat după pauza a doua și Lubos Krajicek (57 pp), care i-a oferit portarului lui Thrasher Mike Dunham nicio șansă de apărare cu minunatul său șut de la.
Thrashers și-au ratat vânătorul de goluri, Ilya Kovalchuk, care se află în obstacol și probabil joacă în Rusia.

Ochii lumii de hochei au fost în primul rând privitorul pe primul loc din Pittsburgh, Sidney Crosby, în seara asta. Dar nu trebuie să vă așteptați la minuni de la atacantul talentat, în vârstă de 18 ani.
La urma urmei, Crosby a reușit să rezerve o asistență pentru obiectivul de consolare al Pinguinilor de către Mark Recchi (46.pp). În acest moment, cu un sfert de oră înainte de sfârșitul jocului, jocul fusese deja decis în favoarea gazdelor New Jersey Devils. Sergei Brylin (al 17-lea), Zach Parise (al 20-lea pp) în jocul de putere și Brian Gionta (al 37-lea/al 44-lea pp), cu pumnul său de unu-doi, le-au dat diavolilor, care erau clar, un avantaj de 4 goluri în nevândutul Continental Airlines Arena.
În joc, care a fost jucat foarte agresiv de ambele echipe, Sergei Brylin (54) a terminat cu golul de a face 5-1.

Acordul pe termen scurt cu Pavel Datsyuk (al doilea) a dat roade pentru Red Wings după doar 95 de secunde. Rusul a marcat primul gol al sezonului gazdelor din sezon și, la scurt timp, a pregătit un sentiment de realizare împreună cu Brendan Shanahan Mathieu Schneiders (8).
Aici era deja evident că blues-ul nu putea face prea mult în acea seară. Au fost inferiori din toate punctele de vedere și în cel mai bun caz au strălucit în a doua treime cu numeroase penalty-uri. Singurul punct culminant real pentru oaspeții din prima secțiune a fost Eric Brewer (al 12-lea) cu un rezultat intermediar de 1-2.
Superioritatea vizuală a lui Detroit s-a tradus cel mai bine în hituri în cele două minute 20. De trei ori a lovit plasa oaspeților, prin care ghinionicul lor portar Patrick Lalime a trebuit să-și schimbe locul de muncă cu Reinhard Divis după Brett Lebdas (33.) 4-1. Mikael Samuelsson (23) a trecut anterior cu 3-1. La scurt timp după aceea, Robert Lang (37.pp) a făcut triumful convingător 5-1 perfect devreme.

Senatorii de la Ottawa au câștigat prima lovitură de pedeapsă din istoria NHL într-un duel intra-canadian cu Toronto Maple Leafs. În timp ce repatriații NHL și veteranul Dominik Hasek au disputat ambele penalty-uri de la casa în poarta Senatorilor, căpitanul echipei Ottawa, Daniel Alfredsson și Dany Heatley, și-au transformat în siguranță încercările împotriva lui Ed Belfour. Toronto Maple Leafs trebuia să se mulțumească cu un punct de onoare.
La început totul a mers conform planului pentru partea de acasă. După aproape trei minute de joc, Bryan McCabe (al 3-lea pp) a folosit primul joc de superioritate al Leafilor pentru a-i conduce 1-0 cu o lovitură de palmă. Gazdele nu au putut adăuga mai multe. În ciuda numeroaselor alte jocuri de putere, ambele echipe s-au neutralizat în mare parte reciproc până la a doua pauză.
Mai multă viață a intrat în joc în a treia parte a jocului, datorită marcatorului de două ori Daniel Alfredsson (55/59). Cu 62 de secunde înainte de presupusul sfârșit al jocului, el și-a salvat echipa în prelungire. Între timp, noul semnat al Toronto, Eric Lindros (59), preluase din nou conducerea Leafilor în turbulenta finală de cinci minute.

San Jose Sharks și Nashville Predators au luptat până la ultima secundă un schimb de lovituri excepțional de echitabil, bazat pe noua interpretare a regulilor, în care fiecare cârlig și fiecare piedică este pedepsită fără milă.
În cele din urmă, gazda Predators a avut noroc de partea lor cu un succes îngust de 3-2. Paul Kariya (42) și Scott Hartnell (56) au adus Predatorii la victorie în a treia perioadă cu cele două goluri ale lor. Este de înțeles că californienii au fost foarte dezamăgiți. Au fost singura echipă NHL care a supraviețuit jocurilor de pregătire neînvinsă.
Rechinii au fost surprinși de îngheț de Scott Walker (al 9-lea), care a folosit prima șansă de scor mai mare a echipei gazdă pentru a conduce 1-0. Pe măsură ce jocul continua, oaspeții și-au găsit drumul în joc și chiar înainte de prima pauză au reușit chiar să egaleze când au fost depășiți de Patrick Marleau (20.sh). În secțiunea de mijloc, San Jose a avut o cotă mult mai mare din joc și nu a trecut nemeritat cu 2-1 în față. Nils Ekmans (locul 28) s-a dovedit a fi prea puțin.

Deschiderea sezonului în Chicago a fost foarte fizică. Arbitrii au fost nevoiți să impună numeroase penalizări, astfel încât să existe de obicei mai puțin de zece jucători de teren pe gheață. Ambele echipe au jucat câte nouă jocuri de putere, iar oaspeții au avut succes de două ori datorită nou-veniților lor Teemu Selanne (al 12-lea pp) și Scott Niedermayer (al 40-lea pp), iar echipa de acasă a avut succes o dată prin debutantul Rene Bourque (al 37-lea pp).
Dar Blackhawks au preluat conducerea după ce Mark Bell (al 9-lea) a folosit munca pregătitoare bună a lui Martin Lapointe și Brent Seabrook. Lovitura lui Selanne și o lovitură dublă a lui Joffrey Lupul (18.sh/23.) Au schimbat valul, din care Chicago nu ar trebui să se mai recupereze.
Deși au tras din toate pozițiile și l-au pus sub presiune pe portarul Jean-Sebastien Giguere, cele două povești de succes rezultate de la Curtis Brown (29) și Bourque nu au fost suficiente. Mighty Ducks a răspuns la fiecare lovitură cu un alt gol pentru ei înșiși - Rob Niedermayer (42.sh) a fost ultimul shooter de succes - iar californienii au obținut în cele din urmă stăpânirea.

Antrenorul lui Dallas, Dave Tippett, pare să fi găsit cuvintele potrivite pentru echipa sa în prima a treia pauză. După o performanță disperată în primele 20 de minute de joc, texanii au rupt centura și au transformat un joc care se credea deja pierdut.
Regii din Los Angeles au început cu un vis și cei 18.500 de spectatori de la American Airlines Center din Dallas nu le-au putut crede ochilor. După mai puțin de cinci minute de joc, echipa lor era deja 0-3 după ce a primit goluri de la Jeremy Roenick (2/5 pp) și Sean Avery (2) și s-a înrăutățit: Dustin Brown (20) le-a trimis Stele cu un deficit de 0-4 în pauză. Dar asta a fost despre gloria californienilor.
Stelele au ieșit din cabină parcă transformate. Au plecat la muncă cu angajament și nu le-au oferit regilor nici cea mai mică șansă în restul de 40 de minute de joc. Oaspeții au fost în cea mai mare parte capabili să se ajute numai cu mijloace nedrepte. Jason Arnott (24 pp) și Sergei Zubov (25/27 pp) au scurtat deficitul la 3-4 în secțiunea centrală, iar Bill Guerin (51) și Philippe Boucher (56) au obținut victoria în ultima treime semnat și sigilat.

Wayne Gretzky a debutat ca om în fruntea bandei în această dimineață la GM Place sold-out din Vancouver și ceea ce a văzut despre echipa sa nu l-a făcut să strălucească. În cele din urmă, coioții lui Phoenix au lăsat gheața cu o pierdere de 2-3 bazată pe performanță.
În prima parte a jocului au fost în principal cei doi portari, portarul cu experiență al Phoenix, Curtis Joseph și Dan Cloutier de pe partea Canucks, care s-au asigurat că, în ciuda numeroaselor șanse de marcare, nu au fost nimic contabil de rezervat. Dar în a doua jumătate, echipa gazdă a început foarte puternic și a preluat, de asemenea, un avantaj binemeritat, cu golurile celor doi suedezi Mattias Ohlund (23) și căpitanul echipei Markus Naslund (28) 2-0. De atunci, Canucks au controlat acțiunea pe gheață și chiar și după cele două goluri de conectare ale lui Keith Ballard (52) și Oleg Saprykin (60), între timp Markus Naslund (52) a fost al doilea său gol al serii la 3-1 în favoarea Echipa gazdă a reușit, în ciuda scorului final strâns, nimeni nu a avut niciodată impresia că victoria lor ar putea fi pusă în pericol de „Vulpile de deșert”.