Griezmann rece ca gheața: Niciun câștigător în duelul de urmărire

Atletico îi ține pe andaluzi la distanță

În duelul de urmărire dintre Sevilla FC și Atletico Madrid, ambele echipe nu au depășit un 1-1. După un început dur, jocul a luat viteză doar cu puțin înainte de pauză. În faza finală, atât andaluzii, cât și Colchoneros au avut șansa de a câștiga, dar în cele din urmă a fost o remiză echitabilă.

gheața

Egalizat în duelul de urmărire din Sevilla: Antoine Griezmann al lui Atletico. Getty Images

Antrenorul lui Atletico, Diego Simeone, pe lângă atacantul Diego Costa (operație la picior), a trebuit să se descurce fără fundașul stâng Hernandez (accidentare la genunchi), care a fost cel mai recent legat de FC Bayern.

Sevilla a reușit să-i depășească pe Colchoneros cu o victorie în tabel și a preluat direct controlul jocului. Gazdele au avut o preponderență clară asupra posesiei, mai ales în primele etape, dar nu au reușit să treacă împotriva apărării bine organizate a oaspeților. Deoarece Atletico a evitat riscul în joc înainte și cu greu s-a putut ridica la viteză, spectatorii au văzut un joc în prima repriză care a jucat aproape doar între zonele de penalizare.

Abia spre sfârșitul primei reprize jocul a luat viteză. Mai întâi, André Silva a lovit mingea cu bara interioară, la scurt timp după aceea Sevilla s-a răsplătit în cele din urmă pentru efortul său. Via Jesus Navas și Carrico, mingea a aterizat în suprafața de pedeapsă a lui Ben Yedder, care a făcut 1-0 pentru gazdă de la câțiva metri (37). Înainte de pauză, Atletico a respins gheața. Griezmann a încercat o lovitură liberă chiar înainte de zona de penalti a gazdelor peste zid și a marcat pentru un egal oarecum surprinzător (45.).

Atletico mai ofensator - șanse de ambele părți

După pauză, Colchoneros a acționat mult mai ofensiv și acum a format jocul în mod egal. Saul Niguez a eșuat dintr-un unghi ascuțit față de Vaclik (47), pe de altă parte Sarabia Oblak (53) verificat. În comparație cu prima rundă, jocul a fost mai distractiv, dar, în general, oportunitățile bune au fost încă puține și la distanță. Correa a țintit puțin prea sus (59), capul lui Godin a fost prea neplasat (65).

A redevenit cu adevărat periculos doar în faza finală. La început, o încercare a lui Ben Yedder s-a repezit la doar câțiva centimetri de poarta lungă (69), pe de altă parte Griezmann a apărut brusc liber în fața lui Vaclik, dar a eșuat din cauza portarului gazdelor (82). Spre final, ambele echipe au aruncat din nou totul înainte. Oblak a salvat împotriva lui Gnagnon (84), Vaclik a condus o încercare la distanță de Thomas peste bara transversală. Așa că a rămas la 1: 1.

Sevilla va găzdui Athletic Bilbao în optimile de finală ale Copa del Rey joi (19.30), Atletico trebuie să joace la Girona cu o zi înainte (19.30).